Projenin ilk aşamasından bu yana büyük bir ses getirmiş olan İstanbul yeni havalimanı birçok özelliği ve aynı zamanda içerisinde bulunan yapılar ile dikkatleri üzerinde topluyor. Bu önemli yapılardan bir tanesi hava trafik kontrol kulesi ve teknik binası olmaktadır. Kule geçtiğimiz yıl dünyanın önde gelen mimarlık şirketleri tarafından herhangi bir başvuru yapılmadığı halde 300’ün üzerinde proje ile birlikte değerlendirmeye alınarak tasarım alanında birinci olarak seçilmiştir.
Hava Trafik Kontrol Kulesinin Teknik Özellikleri

Önemli bir ödülü kazanmış olan kulenin teknik özelliklerine baktığımız zaman, bu özelliklerin muhteşem bir mimari ile birleştirilmesi yeni havalimanı projesinin ne denli muazzam olduğunu kamuoyuna göstermektedir. Kulenin yüksekliği 90 metre olacak ve 6 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu olacaktır. İki kontrol katından oluşacak biçimde tasarımı yapılmış olan kule en üst katta hava trafik kontrolcüleri ve aşağı katta yer trafik kontrolcülerine ev sahipliği yapacak.
Toplam olarak 16 kişinin çalışmasına imkan sağlayacak olan kule aynı zamanda 360 derecelik görme alanını da çalışanlarına sunacak. Bunlar ile birlikte bünyesinde sosyal tesisleri de barındırmakta olan kulenin teknik bloğunda spor salonu, yemekhane, ofisler, seminer ve toplantı salonları ve dinlenme odaları yer alacak. Bütün bunlar ile birlikte 3. Havalimanı bünyesinde bulunan bu muazzam kule dünyadaki en gelişmiş sistemleri bünyesinde bulunduracak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir