İlk projenin duyurulmasında dahi büyük bir ses getirmiş ve birçok alanda büyük ödüllere sahip olan İstanbul yeni havalimanı bu başarısının yanında devasa olması ile de büyük bir ilgi çekiyor. Dünyanın en büyük havalimanı olan Atlanta Uluslararası Havalimanının üç misli büyüklüğünde olacak olan yeni havalimanı aynı zamanda sahip olacağı yolcu kapasitesi ile de yine dünyanın en büyük havalimanı olma özelliğine sahip olacak.
2018 yılı şubat ayında ilk etabının açılması beklenmekte olan 3. Havalimanı diğer etaplarının hizmet verememesine rağmen yine bir rekor kırarak dünyanın en büyük havalimanı ünvanına sahip olacak. Aynı zamanda haberleşme ve kontrol kulesi ile de dünyanın en iyi mimarlık şirketlerinden oluşan jüri tarafından ödül almış olan havalimanı devasalığı ile aynı zamanda tasarımıyla da dikkatleri üzerine topluyor.

Günlük 15 Katlı Bina Yapımına Yetecek Kadar Beton Dökülüyor

Devasa bir boyuta sahip olacak olan yeni havalimanı yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre günlük 15 katlı bir binaya yetecek kadar bir beton dökümü yapılıyor. Bu durum kamuoyuna projenin ne kadar büyük ve ne kadar ciddi olduğunu göstermeye yeter.

Gelecek yıl şubat ayında ilk etabının açılışının yapılması için gece gündüz çalışmakta olan 20 bin işçi, 3 bin ağır makine ve kamyon yine projenin ne denli büyük olduğu konusunda bir ipucunu kamuoyuna sunmaktadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir