Milyonlarca nüfusu ve her mevsim bir o kadar turisti ile İstanbul, bir çok kişinin merakla beklediği ve bizlere de çok sık yönelttiği 3.havalimanı ne zaman açılacak sorusuna cevap arayan kişilerle doludur.

Binlerce insana ve firmaya iş olanakları sunan ve emlak piyasasının da seyrini değiştiren bu proje kapsamında İstanbul’un trafiğinin de ciddi derecede azalacağı tahmin edilmektedir. Havaalanlarında yerli ve yabancı turistlerin kapasitesinin oldukça yüksek olması ve İstanbul’un her bölgesinin bir metropol merkeziyetinde olması, bu projeyi yapanları oldukça heyecanlandırdı.

Dünyanın en büyük havalimanı olacak bu proje, 2018 yılı ilk çeyreğinde tamamlanarak kullanıma açılacaktır.

10 Milyon Euro’luk Maliyet

Tüm bağlantılarla birlikte 10 milyon Euro gibi dev bir bütçeye sahip olan 3.havalimanı inşaatı yüzde 26 oranında tamamlanmış durumda.

10 binden fazla işçi, 2 binden fazla iş makinesi 7 gün 24 saat boyunca çalışarak projeyi zamanında yetiştirmeye çalışırken, projeye ilk uluslararası ödül de geldi. Milyonların merakla beklediği projenin yapım aşamasındaki arsanın yüzde 80’i devlete ait, geri kalan kısmı ise, özel sektöründü. Kamulaştırma sonucunda oldukça büyük alana kurulan ve dünyanın en büyük havaalanı olacak olan inşaat, bir çok toplu taşıma aracı ile kolay ulaşılabilir olacaktır.

3 Bin Beş Yüz Hektarlık Alan

3 bin beş yüz hektarlık bir alana kurulacak olan bu inşaatta bin yüz hektarlık bir sanayi alanı da bağlantılı bir şekilde yer alacak.

Aerodinamik bir şekilde tasarlanan ve rüzgar etkisini en aza indirilen en üstün teknolojilerle donatılacak olan 3.havalimanı projesi bir çok kişiye de iş imkanları konusunda yeni kapılar açtı. Özellikle işçi ve hava yolu çalışanlarını sevindiren bu proje sayesinde İstanbul trafiği de bir nebze rahatlayacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir