İstanbul’da yapımları devam etmekte olan ve daha projenin ilk gününden büyük bir ses getireceği düşünülmekte olan yeni havalimanı bu durumu şimdiden başarmış durumda. Gerek dünyanın ilk yeşil havalimanı olması gerekse büyüklüğü ve yolcu kapasitesi ile dünyanın en büyüğü olma özelliğine sahip olan yeni havalimanı aynı zamanda Guinness rekorlar kitabına da girmeye adaylık kazanmıştır.
Yeni havalimanı inşaatında kullanılan iş makinalarının devasa olmasından ötürü bu özelliği ile Guinness rekorlar kitabına aday olmakta ve aynı zamanda bu makinalar sayesinde yapımı hızla devam etmekte ve ilk etabının 2018 yılı şubat ayında açılması beklenmektedir. Daha ilk etabının açılması ile dünyanın en büyük havalimanı olma özelliğine sahip olacak olan İstanbul yeni havalimanı şimdiden dünya genelinde büyük bir ses getirmiştir. 3.havaliamanı adı konusunda hala netlik kazanmış bir durum söz konusu değildir ne olacağı merakla bekleniyor.
Ödüllere Doymuyor!

Daha proje aşamasında iken teknik bina ve hava trafik kontrol kulelerinin tasarımı 370 proje arasından seçilerek uluslararası mimarlık ödülüne sahip olmuştu. Bununla birlikte hala birçok alanda ödül almakta olan havalimanı bunlar ile birlikte dünyanın en büyüğü olma özelliğine sahip olmakta ve daha yapımı tamamlanmadan dahi birçok alanda sesini duyurmayı başarmıştır.

350’den fazla noktaya uçuş sağlanmasını mümkün kılacak olan 3. Havalimanı aynı zamanda ilk etabının açılması ile toplam olarak 90 milyondan fazla yolcuya hizmet sunabilecek ve diğer etapların açılması ile birlikte bu rakam bir hayli yükseliş gösterecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir