Mega projeler arasında yer alan ve sadece Türkiye için değil dünya için de oldukça farklı ve olumlu sonuçlar getirecek olan 3.havalimanı detaylı anlatım ile tüm inşaat bilgileri, havaalanının yapısı ve ne zaman biteceği gibi konular oldukça merak konusu olmaktadır. 2014 yılının Haziran ayında temelleri atılan ve 42 ay içerisinde tamamlanması planlan 3. Havalimanı ilk etabı 2017 yılının ilk çeyreğinde bitecek. 2. Etabı ise 26 Şubat 2018 yılında bitirilmesi hedeflenmektedir.

Gün geçtikçe hem medya hem de yüklenici firmanın verdiği bilgiler ile 3. Havalimanı detayları gün yüzüne çıkmaktadır. 6 katlı terminal binası ve 6 ayrı pisti ile dünyanın en büyük havaalanı olma özelliği gösterecek olan 3. Havalimanı yılda 150 milyondan fazla yolcu kapasitesi sağlayacaktır. Günde 3500 seferin düzenleneceği havaalanından 350 farklı noktaya uçuşlar gerçekleştirilecektir. İstanbul’u dünyanın çekim noktası haline getirecek olan 3. Havaalanı aynı zamanda yüzbinlerce kişiye istihdam sağlayacak ve şehrin hava trafiğini de hafifletecektir.

3.Havalimanı Ayrıntıları

Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırım bedeli ile işe başlanan 3. Havalimanı ayrıntıları ise oldukça göz doldurmaktadır. Doğa zararını önlemek ve ekolojik dengenin zarar görmemesi için büyük bir titizlikle çalışan yüklenici firma bölgede yaşayan kaplumbağalardan kuşlara kadar tüm hayvanların doğal yaşantısını bozmadan başka bir bölgeye taşımış ve hiçbir canlıya da zarar verilmemiştir. Ayrıca kesilmek zorunda kalınan ve taşınması imkansız olan ağaçların yerine de şehrin farklı bölgelerine 10 bin tane ağaç dikilecektir.

3.Havalimanı Hakkında Her Şey

İstanbul Avrupa Yakası, Karadeniz kıyısına kurulacak olan 3. Havalimanı gerek ekonomik getirisi gerekse son derece yüksek prestiji ile dünyanın da ilgi odağı olmakta ve tüm dünyayı bir noktada buluşturacak olan bir özellik göstermektedir.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir