İstanbul Havalimanı bilindiği üzere Avrupa yakasında ve 200 milyon yolcu kapasitesine çıkabilen terminaliyle dikkatleri üzerine çekmiş durumda.  2014 tarihinde temelleri atılan limanın 2017 tarihinde ilk etabının ve 2018 tarihinde de tüm etapların tamamlanması bekleniyor.  Limanın açılması itibariyle 101 milyon yolcuya hizmet veren Atlanta Havalimanı’nı geçmesi bekleniyor. Diğer yandan son zamanlarda da gündemde olan kule tasarımıyla ilgili gelişme var. Yeni açılacak olan İstanbul yeni havalimanı bünyesinde yer alan Hava Trafik Kontrol kulesi için yapılan tasarım yarışması sonuca vardı. Kule tasarım yarışmasını kazanan AECOM ve pininfarina kazandı.

Lale Çiçeğinden Esinlenildi

Şirket yetkilisi lale çiçeğinden esinlenerek tasarlanan 3. Havalimanı kulesinin İstanbul için simgesel olarak da çok şey ifade edeceğini belirtti.

Kule Tasarımı İçin Birçok Tasarımcı Çalıştı

İstanbul ‘un 3. Hava limanında yer alan kule için birçok tasarım örnekleri değerlendirildi. İGA açıklamalarına göre, Hava Trafik Kontrol Kulesi’nin tasarımı için birçok tasarım örneği değerlendirildi ve en sonunda bir sonuca varıldı. Yapılan konsept yarışmasında kazanan firmalar AECOM ve Pininfarina olarak belirlendi.

Simgesel Değeri de Var

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İGA CEO’su Yusuf Akçayoğlu, tasarım yarışmasını kazanan firmaların laleden esinlenerek bu şekli tasarladıklarını ve bu görüntünün simgesel olarak çok fazla şey katacağını ifade etti. Ayrıca tasarım yarışmasında dünyanın birçok farklı bölgesinden birbirinden değerli tasarımların olduğunu, bunları seçerken son derece zorlu bir süreçten geçtiklerini ve en sonunda AECOM ve Pininfarina’nın lale çiçeğinden esinlenen bu tasarımı birinci olarak kabul ettiklerini belirtti. İstanbul 3. Havalimanı için kule simgesi şehrin de bir simgesi niteliğinde. Hava Kontrol Kulesi’nin tamamlanması ise alınan haberlere göre 2017 tarihi ekim ayında bitirilecek: Çalışmalarına bu yıl içerisinde başlanması hedefleniyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir