Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından hazırlanmış olan İleri Teknoloji Endüstri Parkı ve Havaalanı Projesinin mükemmeliyet merkezi olarak geliştirilecek olan Teknokentin 6 unsurundan birisi olan Sabiha Gökçen Havalimanı hayata geçirilmiştir. Yıllık üç milyon dış hat yolcusu ile beş yüz bin iç hat yolcusu kapasitesi ile kurulmuştur. Yaklaşık doksan bin ton kargo kapasitesi bulunuyor. TEM otoyoluna 1,5km’lik uzaklıkta olup E5 karayoluna 5km bağlantı yolu ile ulaşımı oldukça rahat bir konumda hayatını sürdürüyor. HAVATAŞ tarafından sağlanan servis olanakları ile şehir içine gidiş dönüş oldukça kolay hale getiriliyor. Anadolu’nun kalkınmasını İstanbul Anadolu yakasından başlatmayı hedef bilmiş bu havalimanı oldukça büyük önem taşıyor. Türkiye’nin bel kemiği olan İstanbul ilini ziyaret etmek isteyen misafirlere havalimanı içerisinde sağlanmış olan tesisler oldukça zarafetli oluyor.

Gelirinin Tümü TSK İhtiyaçlarında Kullanılıyor

Havalimanından elde edilen tüm gelir savunma sanayinin teknolojik açıdan alt yapısının geliştirilmesin ve TSK ihtiyaçlarında kullanılmaktadır. Sabiha gökçen havalimanı Türkiye’de ilk özel işletilen havalimanı olarak tarihe imzasını atmıştır. TTK hükümleri gereğince kamu sermayesi ağırlıklı bir AŞ. Tarafından yürütülmektedir. Havalimanında 2000 li yılların tüm teknolojisi kullanılmış, güvenlik sistemleri arttırılmış ve her geçen yıl yolcu kapasitesini arttırmayı başarmıştır. İstanbul’un Anadolu yakasına açılmış bir kapı olarak düşünülen bu havalimanı HEAŞ tarafından işletiliyor. Sabiha gökçen havalimanı ulaşım açısından İstanbul halkına çok yararlı olmuştur. Türkiye’nin geleceğinde köprü görevini üstleniyor.

Adını Aldığı Efsane Kadın

Sabiha Gökçen adını almış olduğu havalimanı efsane bir ismi hayatta tutuyor. 1937 yılında THK tarafından ilk kadın pilot unvanını almıştır. Bu unvan ile iftihar madalyasına hak kazanmıştır. Havayolları adı ile ilgili havacılık federasyonu altın madalya ödülü ve birçok daha ödüle hak kazanan bu efsane kadının adı Anadolu yakasının kapılarını açan havalimanında canlandı. Dünyada yer alan tüm kadın pilotlar için oldukça büyük önem taşıyor. Adının aldığı gibi mimarisinin de zarif olması yolcuları açısından oldukça ilgi çekici bir hal alıyor. Yıllar önce kadınların yapabileceklerini göstermesi ile erkeklere tuttuğu ışıktan esinlenerek yapılmış olan dış mimarisi oldukça gösterişlidir.

Emniyet Sistemine Verilen Önem

Anadolu yakasının kapılarını açmakla yetinmeyerek emniyet yönetim sistemine de havalimanı yetkilileri oldukça önem vermektedir. Bununla ilgili her ay yapılan toplantılarında her konuyu ele alarak gerekli önlemleri alıyorlar. Emniyet risklerinin giderilmesi için yoğun çalışmalar gösteriyorlar. Sabiha gökçen havalimanı dış hatlar geliş yönü özellikle çok fazla güvenlik sistemleriyle kaplanmıştır. Olabilecek ihmallere karşı her türlü önlemlerini almış bulunuyorlar. Emniyet sisteminin yönetilmesi tüm çalışanlarında sorumluluğu haline getiriliyor. Bu konuda ödüllendirme sistemlerini getiren havalimanı yöneticileri hiçbir sorunu çözümsüz bırakmıyor. Tüm yasa koşullarına uyarak seviyenin en üstüne çıkılmayı hedefliyor. Emniyet güçleriyle koordineli olarak çalışmayı ilke haline getiriyorlar.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir