Tokat Havaalanı ile ilgili son nokta, 2015 yatırım programı ile koyuldu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın Rize, Yozgat ve Trakya’da havalimanı yapılacağını belirttiği açıklaması üzerine yapılan habere cevap yerel olan bir gazetenin Tokat Milletvekili Zeyid Aslan’ın açıklamasıyla verilmişti. Zeyid Aslan’ın hem o açıklaması, hem yerel gazetenin haberi 2015 yatırım programında doğrulanmadı.

Ne Diyorsak O

Yeni Tokat Gazetesinin 9 Ocak 2015 nüshası, bakan gitti, sözü kaldı manşeti ile çıktı. Haberin temel dayanağı ise, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan’ın, Rize, Yozgat ve Trakya’da havalimanı yapılacağını belirttiği açıklama olmuştu. Bu haber üzerine de yerel gazeteye açıklamada bulunan Tokat Milletvekili Zeyid Aslan, seçimden önce Büyük Tokat Havaalanı projesi sonuca kavuşacak. Sayın Bakanın açıklaması, hiç havaalanı bulunmayan iller ile ilgili. 2015 yatırım programında Tokat Havaalanının olması ile ilgili gelişmeleri hep beraber izleyeceğiz dedi. 2015 yatırım programı ilgili olan sitede yayınlandığında, Tokat Havaalanının olmadığını görüldü. Dolayısı ile hem vekilin açıklamaları hem yerel gazetenin haberinin 2015 kamu yatırım programında doğrulanmadı.

 Tokat’ Bakan Gerekli

Tokat’a 14 Aralık 2012 tarihinde gelen dönemin Ulaştırma, Denizcilik, Haberleşme Bakanı olan Binalı Yıldırım, Tokat çevre yolu açılışında; bu havaalanı Tokat’a ve Tokatlıya yakışmıyor, Tokat havaalanı yanlış yapıldığından dolayı uçuşlara müsait değil. Havaalanı olmayan şehirler 1.Ligte oynayamazlar. Bunun için biz 2013 yılında kamulaştırma işlemlerini bitirip 2014 de inşaatına başlayıp 2015 yılında yeni bir havaalanını Tokatlıların hizmetine sunacağımıza söz veriyoruz demiş.  Aynı konuşmada Bakan Yıldırım Arkadaşlara dedim ki; Kaz ova’yı karış karış tarayın, güzel bir havaalanı Tokat’ın olacak. Başka yolu yoktur. Hiçbir mazeret istemiyorum. Çözüm bulduk, kamulaştırmaya başlayacak. Sizlerden destek istiyoruz. İşin en kısa sürede yapılması için  destek olacaksınız, ifadelerine yer vermiş, demişti. Hem o dönemin Ulaştırma Bakanı olan Yıldırım’ın sözleri hem de şimdi Ulaştırma Bakanı olan Elvan ile birlikte Tokat Milletvekili Zeyid Aslan’ın meclis bahçesinde bulunan havaalanıyla ilgili çalışma fotoğrafı, Tokatlıları umutlandırmıştı. Bu gelişmelerden sonra Tokat iline bakan olacak milletvekili sözü 2015 seçimlerinde pekişmiş oldu.

 Tokat’a yeni Havaalanı Yapılacak Mı?

Bu haberler sonrasında görüyoruz ki Tokat için 2015 yılında yeni havaalanına imkânı yok. Ama beli bir miktarda diğer kaynaklardan aktarılarak mevcut durumdaki havaalanının geliştirilmesi mümkün olabilir. Ak Parti Tokat İl Başkanı Âdem Çelik de bir konuşmasında 2015 yılı kamu yatırım programı için açıklama beklediklerini program ancak açıklandıktan sonra neler yapılabileceğini ifade edebileceklerini söylerken, kendi kanaatinin mevcut havaalanına katkıda bulunarak büyütme hedefi daha doğru olduğunu söylemişti.

İfade Tekrarlanıyor

9 Ocak tarihinde Yeni Tokat Gazetesi’nde haberi yayınladıktan sonra Bakan Lütfi Elvan’a hitaben Tokat olarak istek belirtilmişti. Bu isteği gazetenin o gün ki satırlarını vererek tekrarlıyorlar.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir