Artvin HavalimanıTürkiye, son 12 yılda hava ulaşımında önemli derecede yol aldı. Başlarda 26 olan havalimanı sayımız 52’ye çıkarıldı. Hala daha yeni projeler üzerinde duruluyor. Bu yeni projelerden bir tanesi de Rize-Artvin Havalimanı. Türkiye ve Avrupa’nın deniz dolgusu üzerine inşa edilecek ikinci havalimanı olma özelliğini taşıyan Rize-Artvin Havalimanı için sondaj çalışmalarına hızla devam ediliyor. Ayrıca Rize –Artvin Havalimanının beklenen animasyon filmi yayınlandı. Yayınlanan bu animasyon filmi büyük heyecan yarattı.

Rize-Artvin Havalimanında Son Durum

Doğu Karadeniz’in kapılarını dünyaya açacak olan ve Türkiye’nin denizin üstüne inşa edilen ilk havalimanı olan Ordu-Giresun Havalimanının ardından, Türkiye’nin ve Avrupa’nın deniz dolgusu üzerine inşa edilecek ikinci havalimanı olma özelliği olan Rize-Artvin Havalimanı’nın pist ana gövdesi sondaj çalışmaları sona erdi. Sahil kıyısının 1 km açığında yapılacak havalimanında denizin dolgu derinliği 26 ile 32 metre olarak hesaplandı. Pistin ana gövdesinin sondaj verileri için laboratuarda derinlemesine araştırma, analizler yapıldı. Sonuçlara göre havalimanı pist zemininin kumluk alanının yanında, derelerin getirdiği çakıl ve çeşitli şeyler ile kaplı olduğu gözlemlendi. Mühendislerin hesaplamaları sonrasında havalimanı, yumuşak zemin geçilecek ve sert kaya zeminine inşa edilecek.

Aksilik Olmaması İçin Sıfır hata ile Yapılması Gerekiyor.

Havalimanı, sağlam zemine ulaşılmadan inşa edilirse, en ufak bir yer sarsıntısında bile facia yaşanabileceği düşünülüyor. Bu durum da maliyeti iki katına çıkartıyor. O kadar yatırımın bir afetle yerle bir olması hükümet içinde iyi olmaz.

Dünya Üzerinde Dördüncü Olacak

Rize Artvin Havalimanı deniz üzerine yapılan havalimanlarının dördüncüsü olacak. Yarım, bir açıklamasında şöyle ifade etti: ‘’Dünyada en derin havalimanı Rize-Artvin Havalimanı, dünyada böyle bir yapı yok. Çok ciddi proje ve sondajları zor oluyor. Yaptığımız sondajlarda en derin 26 metreydi, mendireklerde 28 metreyi bulacağımızı hesaplıyoruz. Bunlar çok ciddi derinlikler. Sondaj ile birlikte 40-45 metre derinliklerle inerek ana kayayı arıyoruz. İyi modellenip iyi projelendirildiğinde bölgeyi canlandıracak çok farklı bir yapı ortaya çıkacak’’ Denizin altına 20-25 katlı bir bina kadar derine indiklerini belirtti, ‘’Çok farklı bir yapı ortaya çıkacak. Bütün yapıları tamamen deniz üzerine dolgu ile yapılacak. Havalimanı Rize’ye Artvin’e çok büyük değer katacak. Bu tür projeler diğer projelerin ve hizmetlerin önünü açacaktır. ‘’Dedi.

Saatte 36 Uçak

Rize Artvin Havalimanı’nın çalışma raporuna göre, yıllık ortalama ile 850-900 bin yolcu ve günde ortalama 15-20 uçuş kapasitesinin var olacağı belirlendi. Rize-Artvin Havalimanı projesi saatte 36 uçağın iniş kalkış yapabileceği şekilde 45 metre eninde ve 3 bin metre uzunluğunda pist yapılacak. Genel olarak yolcu ve kargo uçaklarına hizmet verecek olan Rize Havalimanı bunun yanında kompozisyon sınıfı D, türbülans sınıfı ağır, kalkış ağırlığı 150 bin kg fazla olan uçaklara da hizmet vereceği söyleniyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir