İstanbulun 3. Havalimanı projesi 2014 de temelleri atılmış bir projedir. Ekim 2018’de yapımı bitecek olan bu proje ayrıca Cumhuriyet tarihinin en yüksek maliyetli Projesi olma özelliğine sahiptir. Türkiye’nin en büyük havalimanı olacak olan 3. Havalimanı, ayrıca dünyadaki en büyük havalimanlarından birisi olacak. Bu nedenle dünyada birçok ülkenin beklediği bir proje olma özelliğine sahiptir.

 

Projenin hayata girmesi ile beraber İstanbulda yıllık olarak 150 milyon yolcu taşınacaktır. Atatürk Havalimanının ise 28 Ekim 2018 gecesi 3. Havalimanına taşınması planlanmaktadır. Kuşkusuz projenin en zor aşamalarından birisi, Atatürk Havalimanının buraya taşınması olacaktır. Atatürk Havalimanının 3. Havalimanına taşınması AKOM ve İstanbul Valiliği ortak çalışması ile yapılacaktır. Bu sayede taşınma işleminininde sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi planlanmaktadır.

En Büyük Proje

 

En büyük proje olma özelliğine sahip 3. Havalimanı projesi uçuş yolları sesi en az olacak şekilde konumlanacaktır. Ayrıca 3. Havalimanına ulaşım imkânları da artış gösterecektir. Taksim ile arası 15 dakika olması beklenen 3. Havalimanına, İstanbulun her yerinden toplu taşımalar gidecek. Ayrıca projede akıllı bina sistemi sayesinde elektrik tüketimi de minimum düzeyde olacaktır. Elektrik ve ısıtma işlemleri, havalimanı çöpleri kullanılarak merkezi ısıtma sayesinde yapılacaktır.

3.Havalimanı projesi sadece havalimanı olmayıp, büyük bir alışveriş alanı, 5. Yıldızlı oteller ve Fuar alanları olacak şekilde planlanmıştır. Ayrıca uluslararası finans ve ticari işlemlere özel ekonomik bir bölge yapılmıştır. Uçuş yolları ise, İstanbulun üzerinden uçmayı engelleyecek şekilde konumlanacaktır. 3. Havalimanı projesinde toplamda 6 adet pist bulunmaktadır.

 

150 milyonluk yolcu kapasitesi ile en büyük havalimanı özelliğine sahip olan 3. Havalimanı en büyük hacimli proje olma özelliğine sahiptir. Cumhuriyet tarihindeki en yüksek maliyete sahip proje Amerika Birleşik Devletlerinden sonra dünyadaki en büyük havalimanı projesidir. 3. Havalimanı bittiğinde dev bir proje Türkiye’yi bekliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir