3-havalimani

Yeşilköy’de bulunmakta olan Atatürk Havalimanı, Kapasite olarak yetersiz kalmasından dolayı İstanbul’a 3.Bir havalimanı gereksinimi doğdu. Henüz adı resmi olarak belli olmayan havalimanı Karadeniz sahiline, Terkos Gölü yakınlarında Arnavutköy-Göktürk-Çatalca kavşağında Akpınar ve Yeniköy köyleri arasında bulunan bir alanda hizmete açılacak. Yapılacak alanın ise %80’i kamuya aittir. Geri kalan alanlarda kamulaştırılma sürecinde. 3.Havalimanı projesinde toplam 9 bin 366 kişi çalışıyor.

3.Havalimanı Planlaması

Havalimanının 2017 yılında ticari uçuşlara başlaması bekleniyor. Toplamda 6 adet pist olacak. Pistlerin adet başı kapasitesi saatte 19 iniş ya da kalkış olacak. Pistlerin uzunlukları ise 3500 olacak. Apron kapasitesi 500 uçak olup, dünyanın en büyük uçağı olan Airbus A380’e uygun olacak. Yolcu kapasitesi 90 milyon ile 150 milyon arası olacak. Dünyanın en büyük havalimanı özelliği taşıyacağı söyleniyor.

Yapı Özellikleri Nasıl Olacak?

5 km x 7 km boyutunda olmak üzere toplamda 3 bin 500 hektarlık alanda inşa edicelecek. Havalimanı ile bağlantılı 1.100 hektarlık endüstri ve ticaret alanı bulunacak. Uçak seslerinin sesi rahatsız etmeyecek şekilde düzenleme yapılacak. Cam zarf kullanımı ile yapay aydınlatma ihtiyacı azaltılacak.  Alışveriş merkezi,  5 yıldızlı otel, ofis binaları ve ticari fuar alanı yer alacak. Uluslararası finans ve ticari işlemleri için ‘özel ekonomik bölge’ kurulacak. Havalimanı ayırt edici görünümü ile uzaydan görülebilecek. Dış yapı tamamen elektrik kullanımının karşılanacağı, güneş kolektörü görevi yapacağı galvanik doku ile kaplanacak.

42 Milyonluk Enerji Yatırımı

Havalimanının dışında olacak tesislerin enerji temini için Gaz İzole Transformatör Merkezinin yanında 2×100 MVA Kurulu gücünde bir trafo merkezi yapılması planlanıyor. Bu yatırıma 42 milyon lira bütçe ayrıldı.

3.Havalimanında Kullanılacak Kredi İçin İmzalar Atıldı

3.Havalimanının ilk etabında kullanılması için 4,5 milyar Euro’luk kredinin altına imzalar atıldı. %77’si kamu bankalarından alındı. Yani Ziraat Bankası yaklaşık olarak 1,5 milyar Euro, Halk Bank ve Vakıfbank bir tanesi yaklaşık 1 milyar Euro, Denizbank 500 milyon Euro, Garanti Bankası ile Finans Bank 300’er milyon Euro kredi verdi. Havalimanını Cengiz-Mapa-Limak-Kolin-Kalyon 25 yıl süreyle işleteceği belli oldu. 90 milyon yolcu kapasiteye sahip ve 3 adet kuzey güney pistini kapsayan 1. etap için yatırımlarda kullanılacak olan kredinin vadesi 4 yılı geri ödemesiz ve 16 yıl olacak.

Piste İlk Uçak 2018 Yılında İnecek

Toplam yatırımı 10 milyar 247 milyon avro olduğu söylenen havalimanının ilk etabı 2018 yılının başlarında aktif olacağı söyleniyor. Tamamen bittiğinde ise 150’den fazla havayoluna hizmet verecek ve havalimanından 400’e yakın noktaya uçuş gerçekleşecek.

Ulaşım

Havalimanı, karayolları üzerinden Kuzey Marmara Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile bütünleşmiş olacak. Raylı sistemle, Yüksek Hızlı Tren ile havalimanındaki aktarma istasyonunda sonlanacak ve terminal, raylı sistemle de Taksim’e bağlanacak.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir