Türkiye’nin yeni gözde projelerinden birisi olan İstanbul yeni havalimanı daha ilk etabında dahi 60 milyondan fazla yolcu ağırlama özelliğine sahip olan Atatürk Havalimanını bile geçiyor. İlk etabının hizmete sunulmasından sonra 110 milyon yolcu kapasitesini kaldırabilmesi amaçlanmakta olan 3. Havalimanı kesin bir rakam ile 90 milyon yolcu kapasitesine ulaşacak. Bu bilgilere nazaran Atatürk Havalimanının yeni havalimanının sadece üçte biri kadar büyüklükte olacağı bilinmektedir.
Aynı zamanda dünyanın en büyük havalimanı özelliğine sahip olan Hartsfield Jackson Atlanta Uluslararası Havalimanının 90 milyon kişilik yolcu kapasitesine daha ilk etabının açılması ile sahip olacak 3. Havalimanı kapasitesi diğer etaplarının da açılması ile birlikte bu havalimanından bile 3 kat büyüklükte olacak.

İlk Etabın Açılmasıyla Bile Dünyanın En Büyüğü Olacak!

Uluslararası Havalimanları Konseyi tarafından sunulan bir rapordan alınan bilgilere göre 2015 yılında Hartsfield Atlanta Uluslararası Havalimanı 100 milyon üzerinde yolcu ağırlamış olmakta ve bu havalimanını 89,9 milyon yolcu ağırlama kapasitesi ile Pekin Başkent Uluslararası Havalimanı izlemekte.
Dünyanın en büyük havalimanları olarak nitelendirilen bu iki alan, İstanbul 3. Havalimanı ilk etabı açılışında sahip olacağı yolcu kapasitesinden daha düşük olmakta ve bu durumda yeni havalimanının ne kadar ciddi bir proje olduğunu kamuoyuna göstermektedir. 2018 yılının şubat ayında yeni havalimanının ilk etabının açılacağı beklenmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir