DHMİ Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşen bir yemekte konuşma yapan Hava Meydanları İşl. Genel Müdürü S. Hüseyin Yıldırım, gazetecilere İstanbul yeni havalimanı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Yıldırım, kredi ve terminal konularında bazı önemli detaylar verdi.

Havalimanı için 500 Milyon Euro Kredi Garanti

Yıldırım, 3. Havalimanı konusunda inşaatın yapılacağı alan için incelemelerde bulunduklarını e firmalardan birinin bu proje için kendilerine çok güzel haber verdiklerini belirtti. Bu haberde 500 milyon Euro kredi verildiğini sözlerine ekledi. Ayrıca bu kredinin garanti olduğunu v e imzaların ilgili bankayla imzalandığını, bu durumun İstanbul için gecikme oluşmasını da engellediğini ifade etti. Çalışmaların bu anlamda hızla devam ettiğini ve gerekli kontrollerin yapıldığını sözlerinde belirtti.

Terminal İnşaatında Önemli Açıklamalar

Hüseyin Yıldırım, açıklamalarında terminal inşaatı konusunda da önemli açıklamalarda bulundu.  Söz gelimi havalimanı terminal ve genel inşaatın belirlenen plan dahilinde devam ettiğini, 2018 yılı için hedeflenen sonuç için sorunsuz şekilde devam edildiğini belirtti.

 

3.Havalimanı İnşaatı Tam Gaz Devam Ediyor

Yıldırım, Ordu Giresun ve Hakkâri havalimanları konusunda da bazı açıklamalarda bulundu. Limanların gereken kontrollerinin eksiksiz şekilde yerine getirildiğini ve faaliyetlere eksiksiz, sorunsuz şekidle devam ettiklerini belirtti. Bunun yanında 3.İstanbul havalimanı inşaatının tam gaz devam ettiğini ve kamulaştırma kararı konusunda önemli açıklamalar ekleyerek devam etti. Havalimanının yapıldığı bölgede bir yerin kamulaştırılması talebi olduğu için yasal açıdan biraz sorun yaşandığını ancak inşaatın durmadan devam ettiğini belirtti. Bu yasal süreçte kamulaştırma konusunda çıkan sorunun da Danıştay tarafından giderildiğini, yapılan itirazın süreçte etkisi olmadığını belirtti. Ancak bu durumun yanlış yansıtıldığı için medyada havalimanının durdurulduğu şeklinde haberlere neden olduğunu, bunların aslının olmadığını ekledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir