RTE Havalimanı projesi Türkiye’nin İstanbul şehrinde yapımı gerçekleştirilen bir uluslararası havalimanı yatırımı olarak yer almaktadır.

Mega kentin Avrupa Yakası üzerinde, Karadeniz kıyısında bulunan Akpınar Tayakadın köyleri arasında yer alan 76,5 km2 alana yapılacaktır. Bu bölge üzerinde inşa edilecek havalimanı yaklaşık olarak yıllık 150 milyon yolcu kapasiteye çıkabilecek terminali ile birbirinden bağımsız şekilde altı pisti yer alması planlanmaktadır. İnşa aşamasında bulunan havalimanının proje ismi ise Recep Tayyip Erdoğan Havalimanı olarak açıklanmıştır.

İstanbul’un 3. Havalimanı

İstanbul’un üçüncü havalimanı olarak bilinen RTE havalimanı Karadeniz sahilinde Arnavutköy ve Çatalca kavşağında 7700 hektarlık alana kuruluyor. Akpınar ve Yeniköy mahalleleri içerisinde yer alan alanda yapılması planlanıyor. Havalimanı arsasının yaklaşık olarak yüzde 80’i kamuya ait olarak bulunuyor. Diğer arsalar içinde kamulaştırma işlemi başlatılmıştır. Havalimanında yer alan eski kömür ocaklarının bulunduğu bölge için ise topraklama yapılacak. 150 milyon yolcu kapasiteli olarak yapılması düşünülen RTE havalimanının İstanbul’un Avrupa Yakası üzerinde 2018’de ticari uçuşlara başlaması düşünülüyor. Dördüncü aşama sonrasında ise havalimanın toplamda 6 pist olarak bulunuyor. Pist başına ise saatlik kapasite 19 iniş ya da kalkışta hesaplanıyor. Pistlerin uzunluğu ise yaklaşık olarak 3.500 metre olarak hesaplanıyor. Apronun kapasite sayısı 500 uçak olarak bulunuyor. Yapım maliyetlerinin 10,247 milyar euro tutması düşünülüyor. Yapılacak olan RTE havaalanı dünyanın beşinci büyük havalimanı olarak düşünülüyor.

One Response to İstanbul 3.Havalimanı RTE Havalimanı mı Olacak ?
  1. […] konusunda da kamulaştırma işlemleri tamamlanıyor. 2018 yılında hizmete açılacak olan Recep Tayyip Erdoğan Havalimanı sayesinde milyonlarca kişi daha rahat bir şekilde yolcuğa çıkıyor. Karadeniz üzerinde 77 […]


[top]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir