3.Havalimanı Projesi Atatürk Havalimanının yeterli kapasiteyi sağlayamaması nedeniyle uygulamaya giren bir projedir. Türkiye’nin en kapsamlı ve en büyük Projesi olan 3. Havalimanı Projesi, dünyanın en büyük projelerinden biridir. Avrupa yakasına yapılan 3. Havalimanı Projesi, yılda 150 milyon yolcu kapasitesine sahip bir proje olması beklenmektedir.

 

Amerika Birleşik Devletlerinden sonra, Türkiye’nin 3. Havalimanı Projesi dünyanın da en büyük Projesi olma özelliğine sahiptir. Çok geniş bir alana yapılacak olan proje, 2018 yılı ortalarında son bulacaktır. İlk uçuşu 29 Ekim 2018 tarihinde gerçekleşecek olan 3. Havalimanının ismi henüz belli değildir. Ulaştırma Bakanlığı tarafından 3. Havalimanı Projesi olarak isimlendirilen bu projenin yakın zamanda ismininde netleşmesi beklenmektedir.

Dev Bir Proje: 3. Havalimanı

3.Havalimanı inşası bittiğinde 150 milyon yolcu kapasitesine sahip aynı zamanda dünyanın en büyük havalimanlarından birisidir. Havalimanında 500 uçak park kapasitesi ve 16 taksi yolu bulunmaktadır. Havalimanında aynı zamanda 6.5 milyon metrekare apron, kargo ve genel havacılık alanı, şeref salonu, 165 yolcu köprüsü, 4 terminal binası, 3 adet teknik bina, hava trafik kontrol binası, 8 kontrol kulesi ve aynı zamanda 6 pist olacaktır. Proje dâhilinde ayni zamanda 70 bin araç kapasitesi, devlet konuk evi, kapalı otopark, tıp merkezi ç, oteller, garaj ve itfaiye merkezi gibi tesislerde bulunmaktadır.

Yapım maliyeti 10 miktar 247 milyon Euro olan 3. Havalimanı Projesinin yapımı 4 etapta tamamlanacaktır.  29 Ekimde açılacak olan 3. Havalimanı, Türkiye’nin ulaştığı konumu gösteren olağanüstü bir projedir. Bu proje kapsamında 3. Havalimanı İstanbul’un merkezi konumu uluslararası havacılık alanında hızlı bir şekilde önemi artacaktır.

 

İsmi de henüz netleşmeyen projeye geçici olarak 3. Havalimanı denilmektedir. Atatürk Havalimanı kısa bir sürede 3. Havalimanına taşınacaktır. Projenin yapımının bitmesi sonrası 28 Ekim 2018 de Atatürk Havalimanında son uçuş yapılacak ve 29 Ekim 2018 de 3. Havalimanında ilk uçuş gerçekleşecektir. 3. Havalimanı inşası 2018 ortalarında bitecektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir