Havalimanı Projelerinin Birincisi TAV ve SUMMA’ya En İyi Projeleri Ödülü

Türkiye’mizin önde gelmekte olan inşaat firmaları TAV İnşaat ve SUMMA İnşaat, uluslararası bir inşaat sektörü dergisi olan Engineering News Record (ENR) tarafınca iki ayrı proje ile farklı alanlarda birincilik ödülünü vermeyi layık görüldü. Kültürel Tesisler kategorisinde SUMMA Senegal – Dakar Uluslararası Kongre Merkezi projesiyle, Havaalanları kategorisinde TAV Suudi Arabistan – Medine Prens Muhammed Bin Abdülaziz Uluslararası Havalimanı projesiyle dünya birincisi seçildi.

Türkiye İçin Bir Gurur Kaynağı

New York’ta gerçekleşmiş olan ENR Küresel İnşaat Zirvesinde, Summa Grup’un almaya hak kazandığı ödülünü, Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye Müteahhitler Birliği Başkan Vekili Bora, TAV İnşaat’ın kazandığı ödülünü, Suudi Arabistan ve Afrika’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Kaur eline aldı. Grand Hyatt Oteli’nde gerçekleşmiş olan ödül töreninde konuşma yapan Selim Bora ve Cumhur Kaur, New York’ta verilen ödüllerin kendileri için ve aynı zamanda ülkesi için, Türkiye için de bir gurur kaynağı olduğunu söyledi. TAV İnşaat tarafınca Medine’de olan Prens Muhammed Bin Abdülaziz Havalimanı Projesi, ENR Dergisi tarafınca düzenlenmiş olan küresel en iyi projeler yarışmasında, havalimanı alanında dünya birinciliği ödülünü almaya hak kazandı.

Küresel En İyi Proje

Türkiye ve Türkiye’nin bölge ülkelerinde gerçekleştirdiği havalimanı projeleri ile günden güne büyüyerek dünyada havalimanı inşaatında alanında birinci sıraya gelen Tav İnşaat, Medine Prens Mohammad Bin Abdülaziz Havalimanı projesi ile havalimanları alanında küresel birinci proje ödülüne uygun görüldü. Kaur aldıkları bu ödülü, havalimanı inşaatında çalışmaları sırasında babalarından ayrı kalmış çocuklara adadıklarını söyledi. Medine Prens Mohammed Bin Abdülaziz Havalimanı Amerikan Yeşil Binalar Konseyi tarafınca LEED Altınö ile sertifikalandırılan Avrupa ve Ortadoğu’daki birinci, dünyada sekizinci havalimanı olarak bulunuyor. TAV Grubu CEO’su Sanı Şener TAV İnşaat olarak, Türkiye ve yurtdışında gerçekleştirdiğimiz havalimanı projeleriyle kısa sürede sektörün liderleri arasında bulunduk, ENR Dergisi 2014 yılındaki sıralamada havalimanı inşaatı alanında birinci sırada yer alarak dünyanın birinci şirketi olduk. ENR Dergisinin küresel en iyi proje ödülüyle uluslararası başarılarımıza yenisini koyduk. Havalimanı inşaatında dünya birinciliğimize; kalitesi uluslararası ödüllerle tescil edilen projelerimizi de dâhil ederek yolumuza bakıyoruz dedi.

Türk Müteahhitliği Daha Yukarılara Taşınacak

TMB Başkanı olan Mithat Yenigün, Türkiye’yi bu sektörde dünya ikinciliği seviyesine getirmiş olan müteahhitlerin uluslararası başarılarının günden güne artarak devam ettiğini söyledi ve Türk müteahhitleri olarak, tam tamına 7 yıldır firma sayımızla dünya ikincisi konumunda duruyoruz. Bu konum, bizim için çok büyük bir gurur kaynağı. Artık bu konumlanmamızın yanına bir de kalitesi uluslararası ödüller ile tescil edilen projelerimizi ve iş yapma hızımızı da ekleyerek Türk müteahhitliği markasını daha da yukarılara taşıdığımızı düşünüyorum dedi. Yenigün, sektörün dünya lideri olması yolunda çok önemli katkıda bulunan SUMMA ve TAV’I kutladı ve teşekkür etti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir