Her yıl daha da artmakta olan havayollarını kullanan kesim nüfusu her geçen gün artış göstermekte ve bu durumu karşılamak adına İstanbul yeni havalimanı projesi 2013 yılı itibari ile yapımına başlanan bir proje olmuş ve 2018 yılı şubat ayında ilk etabının açılması beklenmektedir. İlk etabının açılması ile daha tamamı tamamlanmadan dünyanın en geniş yolcu kapasitesine sahip olan havalimanı olacak olan 3. Havalimanı bu özelliği ile dünya rekoru kıracak.
Rekorları beraberinde getiren bir proje olan 3. Havalimanı alanındaki birçok rekora imza atacak ve aynı zamanda dünya havayolları merkezi olma özelliğini de gösterecektir. Aynı zamanda dünyada bir ilk olarak yeni havalimanı, bünyesinde bulunan şirketlerin yeşil kuruluş sertifikası olan LEED’e sahip olmasını teşvik edecek ve bu sayede ilk yeşil havalimanı olarak hizmet sunacak.
İlk Etabı Bile Dünyanın En Büyüğü Olmasına Yetiyor!

Önümüzdeki yıl şubat ayında ilk etabının tamamlanması ve açılışının yapılması beklenen havalimanı daha ilk etabı açılmasına rağmen dünyanın en büyüğü olacak ve bu durumda da beklendiği gibi dünya havayolları merkez havalimanı olacak.

Dünya üzerinde aktarma merkezi olmasının kaçınılmaz olacağını dile getiren yetkililer bu özelliği ile İstanbul 3. Havalimanı kapsamında ülke ekonomisine büyük bir getiri sağlayacağı da beklenen durumlardan bir tanesi olmakta ve aynı zamanda ülkede bulunmayan birçok havayolu firmasının da gelmesini kaçınılamaz bir hale getirecektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir