Dünyanın en büyük havalimanı olma özelliğinde tasarlanan ve yapımında birçok aşamanın bitirilerek ilk etabının 2018 yılının şubat ayında açılması beklenen İstanbul yeni havalimanı ile birçok farklı özelliği sayesinde ülkemiz dünya rekortmeni olacak.

Toplam olarak 7 bin 594 hektarlık bir alana kurulu olarak yapım çalışmaları sürmekte olan 3. Havalimanı bu özelliği ile dünyanın şu anda en büyük alana sahip olan ve 2 bin 330 hektarlık bir alana kurulu olan Beijing Havalimanının 3 katı büyüklüğüne sahip olarak alanında ciddi bir rekora imza atacak.
Dünya Havayolları Aktarma Merkezi Olacak

Büyük bir alana ve aynı zamanda geniş bir yolcu ağırlama kapasitesine sahip olacak olan İstanbul 3. Havalimanı bu özelliği bakımından aktarma yapılan havalimanlarından en önemlisi olma konumuna gelmesi beklenmektedir. Aynı zamanda bin 165 hektarlık bir alana sahip olan Atatürk Havalimanının da neredeyse 7 katı büyüklüğünde olması projenin ne denli ciddi olduğunu kamuoyuna göstermektedir.

Geniş bir alana kurulu olma özelliğinin bir avantajı olarak aynı zamanda yeni havalimanı toplam olarak 347 adet uçak için aynı anda hizmet sunabilme kapasitesine sahip olacak. Bu kapasiteden toplam olarak 114 adet ana terminale yaklaşan uçaklar için uçak park alanı hizmeti sunacaktır. 2018 yılının ocak ayında ilk etabı açılacak olan 3. Havalimanı daha ilk etabından dünya rekoruna imza atacak.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir