3.Havalimanı projesi fikrinin ortaya atılması, Atatürk Havalimanının yetersiz kalması ve Türkiye’ye gele yolcu kapasitesini karşılayamaması nedeniyle, Ağustos 2012 de yeni bir havalimanı yapılması fikrine olumlu yönde Bakanlar kurulu tarafından onay geldi. Henüz bir adı bulunmadığı için Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı tarafından havalimanı projesine, 3. Havalimanı adı verilmiştir. Bundan dolayı birçok kişi yanılgıya düşse de Yani Havalimanının asıl adı 3. Havalimanı değildir. Havalimanının adında henüz net bir karar verilmemiş olmasına karşın birçok teklif gelmiş ve bunlar arasında Pilot Vecihi Hürkuş en çok üzerinde durulan isimlerden bir olmuştur.

 

İstanbul’un 3. Havalimanı, Yeniköy ile Akpınar köyleri arasında bulunmakta ve Avrupa yakasına tabidir. 3. Havalimanının, yılda tahminen 150 milyon üzerinde yolcu taşınması beklenmektedir. Türkiye’nin en büyük havalimanı projesi olan 3. Havalimanı, Amerika Birleşik Devletlerinden sonra dünyanın en büyük ikinci havalimanı olacaktır. Bu projenin ihalesini de oldukça yüksek bir teklifle, 22 milyar 152 milyon Euro Kolin-Limak-Kalyon-Mapa Ortak Girişim Grubu almıştır.

 

Türkiye’nin En Büyük Projesi

 

3.Havalimanı projesi, dünyanın en büyük havalimanlarından olmakla beraber Türkiye’nin en büyük ihalesi adıyla anılmaktadır. 2014’te temelleri atılmaya başlanan projenin 2018 son aylarında bitirileceği düşünülmektedir.

 

Dünyanın en büyük ikinci havalimanı olma özelliğine sahip 3. Havalimanı yıllık olarak, 150 milyon üzerinde yolcu kapasitesine sahip olacağı düşünülmektedir. Üçüncü Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu ile Yavuz Sultan Selim köprüsüne kara taşımacılığıyla kolay bir şekilde ulaşılabilecek. Aynı zamanda yapılacak raylı sistem ile havalimanının aktarma istasyonuna kadar gidecektir. Taksimden gitmek isteyenler ise, 15 dakika içerisinde havalimanında olabilecektir. Aynı zamanda toplu taşıma araçları sayesinde İstanbullu vatandaşlar, İstanbul’un her bölgesinden kolay ve rahat bir ulaşım yapabilecekler. Kolay ulaşım projesinin de kısa bir süre içerisinde tamamen biteceği düşünülmektedir.

 

Türkiye’nin en büyük havalimanı olan ve en büyük yatırımı olan 3. Havalimanı ilk uçuşunu ise 29 Ekim 2018 sabahı yapacaktır. Yani Atatürk Havalimanı ise son uçuşunu 28 Ekim gecesi yapacaktır. Son uçuştan sonra birkaç saat içerisinde, Atatürk Havalimanının 3. Havalimanına taşınılacağı düşünülmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir