Kazım Yörükçe (Aydın)

Aydın’da şu anda bir havaalanı var. Ama Aydın’da mevcut olan Çıldır Havaalanı‘nın sivil havacılığa uygun olmadığı ortaya çıktı. Bunun ardından Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin‘in sıfırdan yeni bir havaalanı yapımı için fizibilite çalışmalarına başlandığı müjdesi vermesi, Aydın halkını çok sevindirdi. Bakan Bilgin, Aydın’a özel bir uçakla geliş yaptı. Bakan Bilgin uçaktan inince, Aydın Çıldır Havaalanı‘nda incelemeler yaptı ve Aydın’ı yeni havaalanına kavuşturacaklarını söylemişti. Bakan Bilgin’in havaalanı için kente gelmiş olması, sivil toplum kuruluşlarında büyük bir mutluluk yarattı. Aydın Ticaret Odası (AYTO) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ülken, Aydın halkının havaalanı için umutlarının canlandığını söyledi. AYTO olarak yeni bir havaalanı için başlattıkları kampanyaya yaklaşık 6 bin kişinin destek verdiğini söyleyen Hakan Ülken, şunları söyledi:

Sıfırdan Pist Yapılacak

Aydın Çıldır Havaalanı’nın sivil havacılığa açık durumda olması için sivil toplum kuruluşları yıllardan beri mücadele veriyordu. Ama bu zamana kadar bir arpa boyu bile yol kat edememiştik. Aydınlı halkın da bu davaya sahip çıkması için Aydın Ticaret Odası olarak ‘Çıldır’maya az kaldı’ ismi ile imza kampanyası başlattık. Bu zamana kadar yaklaşık 6 bin kişi kampanyaya desteğini verdi. Biz havaalanı için ilk önce vatandaşlarımızın desteği ile psikolojik olarak bir kazanım selde ettik. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin’i daha önceden de ziyaret ederek havaalanı için talebimizi kendisine iletmiştik. Feridun Bilgin, Aydın’a geldi ve Çıldır Havaalanı’nı bizzat inceledi. Mevcut durumdaki havaalanı pistinin yerine 2 bin 500 metre uzunluğuna sahip sıfırdan bir pist yapılacak. Aydın halkının havaalanı hayalleri inşallah gerçek olacak dedi.

10 Yıldır Çalışmaktayız

Aydın Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bosnalı, Bakan Feridun Bilgin’in Çıldır Havaalanı’na gelmesinin kendilerini de çok mutlu ettiğini dile getirdi. Yaklaşık olarak 10 yıldır Çıldır Havaalanı’nın sivil havacılığa açılması için çaba sarf ettiklerini ifade eden Adnan Bosnalı, bu çabanın bir ürünü olarak şu an ki noktaya gelindi. Bakanla yapılan toplantıda Çıldır Havaalanı’nda mevcut durumda bulunan pistin uçuş eğitimleri için kullanıma devam edilmesi ve ayrı olarak yeni bir pistin de yapılması görüşü ortaya konuldu. Çıldır’ın güney kısmında yapılacak olan kamulaştırma ile sıfırdan bir pist inşa edilmesi planlanıyor. Havaalanı için beklediğimiz sürece başlandı. Bakanın bu olumlu tavrı ise bizi havaalanı konusunda çok ümitlendirdi diye konuştu.

Havaalanına Büyük İhtiyaç

Efeler Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı da Karadeniz’de denizin altını doldurup bize havaalanı yapan devletimiz Aydın’a da bir havaalanı çok rahat yapar diye hep söyledik. Bunun sözünü de daha önceden almıştık. Bakanın gelişi havaalanı için bizleri umutlandırdı. Havaalanı Aydın ilimiz için büyük bir ihtiyaç ifadesini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir