İstanbul Atatürk Havalimanı 360 derece olacak şekilde yani panoramik haritası oluşturularak Türkiye’de Google Street View’a eklenen ilk havalimanı olmayı başardı. İstanbul Atatürk Havalimanı, havalimanı bilişim çözümlerinde dünyada önde gelen markalar arasında yer almakta olan TAV Bilişim Hizmetleri eşliğinde gerçeğe çok yakın bir şekilde sanal ortama aktarıldı. Terminallerde çekilmiş olan binlerce fotoğrafı bir araya toplayarak 360 derece görülebilen panoramik bir harita ortaya çıkartan Google Street View uygulaması ile kullanıcılar havalimanı içinde sanal olarak dolaşarak gerçeğe en yakın bir deneyim elde etmiş oluyorlar. Dünyanın farklı yerlerindeki 50’den fazla metro, gar ve 16 havalimanının bulunduğu platforma bizim ülkemizde eklenen ilk havalimanı da İstanbul Atatürk Havalimanı oldu.

Projelere Devam

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sayın Sani Şener Yolcu memnuniyetini en üst düzeye çıkartmak için havalimanı ve yolcu dostu inovatif projeler üretme misyonumuz çerçevesinde, Türkiye’de bir ilke imza atarak bu uygulamayı hayata geçirmekten mutluluk duyuyoruz. Yolcularımızın seyahat planlarını kolaylaştıracak ve havalimanı hakkında detaylı bilgi edinmelerini sağlayacak bu ücretsiz uygulamayı faaliyet gösterdiğimiz diğer havalimanlarında da yaygınlaştırmayı planlıyoruz. Havacılık sektörüne özel yazılım, donanım hizmetleri sunan ve global bir marka haline gelmiş olan hizmet şirketimiz TAV Bilişim Hizmetleri ile birlikte gerçekleştirdiğimiz bu uygulamayla yolcularımıza hızlı, güvenli ve konforlu bir yolculuk sunuyoruz. Bundan böyle de yolcu ihtiyaçları ve aldığımız geri bildirimlere bağlı olarak yenilikçi ve ilklere imza atan projeler üretmeye devam edeceğiz dedi.

Google Maps İle Gezinti

TAV Havalimanları Medya İlişkileri yetkilileri açıklamalarında, uygulamaya web üzerinden Google Maps sayfasını ziyaret ederek, arama yerine İstanbul Atatürk Havalimanı yazıp kolayca ulaşmak mümkün. Sayfa açıldığında ziyaretçilere eşlik edecek olan sarı bir insan şekli beliriyor ve bu sarı işaret sürüklenip harita üzerine konulduğunda bazı alanlar mavi oluyor. Bu alanlar detaylı Street View görüntülerine ulaşılabilecek yerler demektir. Yakından görmek istenilen noktaya sarı adamı getirip bırakarak gezintiye başlanıyor dediler.

TAV Başarısı

Yeni uygulamayı hayata geçirmiş olan TAV Havalimanları holdingin önemli iştiraklerinden olan TAV Bilişim Hizmetleri’nin havalimanı hizmetleri ile beraber çözümlerini ürettiğini ve geliştirdiğini belirten TAV Medya İlişkileri yetkilisi şunları söyledi:

Havalimanlarında kullanılan farklı sistemleri entegre etmek, yeni nesil teknolojiler kullanarak destek vermek, izlere sunduğu uçtan uca çözümler ve anahtar teslimi projeler ile yolcu ve havalimanı dostu ürünleri sektöre sunmakta olan TAV Bilişim Hizmetleri, tam 3 kıtada, 31 havalimanına ve 21 şirkete hizmet veriyor. TAV Bilişim Hizmetleri tarafından geliştirilen çözümler, TAV Havalimanları tarafınca işletilmekte olan, Türkiye’de Atatürk Havalimanı, Esenboğa Havalimanı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Gazipaşa-Alanya Havalimanı, Milas-Bodrum Havalimanı; Makedonya Üsküp ile Ohrid, Gürcistan Tiflis ve Batum ve Tunus da Monastir, Enfidha Hammamet Havalimanlarında kullanılıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir