SunExpress

SunExpress uçak biletiGlobal yapısı ile dikkat çeken ve turizm sektörü adına önem taşıyan SunExpressisimli hava yolu şirketini duymayan yoktur. Bu şirket Türkiye’de 1989 yılından beri faal olarak hizmet veriyor. Şirketin ortakları ise oldukça dikkat çekici… Türk Hava Yolları ile küresel uçuş firmalarından olan Lufthansa’nın yarı yarıya ortaklığını taşıyan şirket, bu iki küresel şirketin önderliğinde kurulmuş. Şirketin merkezi ise diğer hava yolu şirketlerinden farklı olarak İstanbul’da değil de Antalya’da oluşturulmuş. Aslında merkezinin Antalya’da bulunuyor olması dolayısıyla bile bu şirketin turizm açısından önemli bir şirket olduğunu anlayabiliriz. Havayolu şirketi Türkiye’nin popüler tatil yöreleri başta olmak üzere bütün dünyadan popüler tatil yörelerine ve popüler tatil yörelerinden Avrupa başta olmak üzere bütün dünyaya sık sık uçuş düzenler. Bu uçuşlar tarifeli ya da charter olabilmektedir.Şirketin merkezi Antalya’dadır ancak şirket on sene önce, ikinci merkez olarak İzmir’i duyurmuştur.

SunExpress Şirketi

İzmir’de ve Antalya’da şubeleri bulunan SunExpress şirketi, üçüncü merkezini, yedi sene önce İstanbul olarak duyurdu ve Sabiha Gökçen Havaalanı’nda yeni bir merkez açtı. Böylece şirketin merkez sayısı Türkiye genelinde üçü buldu. Şirketin bir diğer özelliği ise ilk defa Anadolu’nun çeşitli kentlerinden Almanya’ya ve Almanya’nın önemli şehirlerine tarifeli direkt uçuşlara başlaması… Şirket bu faaliyetlerini başlattığında sene 2010’du ve bu tarihten önce Türkiye’de hiçbir şirket böyle bir girişimde bulunmamıştı. Şirket 2011’de ise özellikle Almanya’da yaşayan yurttaşlara yönelik ikinci sağlam adımını attı ve SunExpress Deutschland isimli ikinci şirketi kurdu. Bu şirket Kızıldeniz’e, Kuzey Afrika’ya ve Kanarya Adaları’na seferler düzenlemektedir. Geçtiğimiz senelerde ise daha az tercih edilen Irak Erbil ve Bulgaristan Varna uçuşlarını ağına dahil etmiştir.

SunExpress Firması

1989 yılında kurulan SunExpress firması uçuş faaliyetlerine 1990 yılında başladı. Şirket 74 adetlik dev uçak filosu ile Türkiye’nin en fazla uçağına sahip hava yolu şirketlerinden bir tanesidir. Şirketin sahip olduğu uçuş noktasının sayısı ise 107’dir. Uçuş noktası bakımından da Türkiye’de en fazla uçuş noktasına sahip olan şirketlerden bir tanesi olan bu firma, Antalya Havalimanı’ndan Avrupa’nın neredeyse tamamına uçuş düzenliyor.

Güneş Ekspres Havacılık Anonim Şirketi

Firmanın yöneticiliğini yapan önemli kişiler arasında Paul Schwaiger ve Jaan Albrecht gibi isimler bulunmaktadır. Güneş Ekspres Havacılık adıyla kurulmuş olan şirket, SunExpress kısa adıyla bilinmektedir ve faaliyet göstermektedir. Şirketin genel müdür yardımcılığını ise Ahmet Fevzi Çalışkan yürütmektedir. Yukarıda saydığımız iki isim ise şirketin genel müdürlüğünü yürütmektedir. Bu iki önemli ismin görevleri 2015’in Temmuz ayında başlamıştır ve planlananlara göre uzun yıllar sürecektir. Global bir girişim olan SunExpress’in birçok yabancı yöneticisi ve çalışanı bulunmaktadır. Şirketin Türk yönetici ve çalışan sayısı da tutulan kayıtlara ve elde edilen verilere göre oldukça çoktur.

Yeni Havalimanı Haberleri