2013 yılında ihalesi yapılan ve cumhuriyet tarihinin en yüksek ihale bedeli olan 22 milyar Euro ile Cengiz, Mapa, Limak, Kolin, Kalyon Ortak Girişim Grubu(OGG) yatırım ortaklığına verilen 3. Havalimanı inşaatı son hızı ile devam etmektedir. 2018 yılının son çeyreğinde bitmesi planlanan 3. Havaalanı için sürpriz bir karar alındı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın doğum günü olan 26 Şubat 2018 tarihine çekildi. 3.Havalimanı son durum ise projenin % 15’lik kısmı tamamlandı.

Atatürk Havalimanının 7 katı büyüklüğünde olacak olan 3. Havalimanı 76.5 milyon metrekarelik bir alan üzerine inşa ediliyor. 3. Havalimanı inşaatında 10 bin 200 personel gece gündüz çalışıyor. 2194 iş makinesi ile çalışmaların yürütüldüğü alanda en büyük problem ise zeminden kaynaklanıyor. Eskiden maden ocaklarının bulunduğu bu bölgede bilinçsiz şekilde yapılan madencilik yüzünden birçok balçıklı alan bulunuyor ve bu alanların kurutulması ise biraz zaman alıyor. 3. Havalimanı inşaatı hangi aşamada diye insanlar tarafından çok merak ediliyor.

3.Havalimanı Son Durumu

3.havalimanının ilk etabı yani % 15’lik kısmı tamamen bitirilmiş durumdadır. Kuzey – güney pistini kapsayan bölümler için 6 milyar Euro bütçenin % 25’i yani 1 Milyar 250 milyon Euro harcanmış ve bu bölümün inşaatı bitirilmiştir. Fakat çalışmalar oldukça zor bir şekilde ilerlemektedir. Hem bölgenin yüzey şekillerinin zorluğu hem de doğası gereği çalışmalar istenen hızda ilememektedir.

3.Havalimanı Bitiş Tarihi

3.Havalimanının yapıldığı bölgede birçok ağaç taşınmış ve bu alanda bulunan birçok hayvan da özenle taşınarak başka alanlardaki yuvalara götürülmüştür. 3. Havalimanı inşaatı tam anlamıyla tamamlanması ise 2028 yılı işaret edilmektedir. Fakat 2017 yılında birinci etap bitirilecek ve ticari uçuşlar başlayacaktır. 3.Havalimanı inşaatında son gelişme ise havaalanın bitiş tarihinin öne çekilmesi olmuştur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir