havalimanı3.Havalimanı inşasında 2 bin kamyon, 400 iş makinesi ara vermeden çalışıyor. Diğer yandan inşaat çalışmaları devam ediyor, öte yandan da tasarımsal özellikler belirginleşiyor. Tasarımda Mimar Sinan’dan esinlenme yaptıklarını söyleyen İGA CEO’su Akçayoğlu, çevre için milyonlarca Euro ayırdıklarını söylüyor. Bundan 1 sene önce, 3. Havalimanı’nı konuşmak için bir araya geldiğimizde, Yusuf Akçayoğlu projeyi üstlenen İGA’nın CEO’luğu görevine yeni gelmişti. O zaman proje ile ilgili ayrıntılar netlik kazanmamış, finansman anlaşması bile imzalanmamıştı. Akçayoğlu’nda yalnız Türkiye değil dünyanın gözü önünde olan devasa projenin başına gelmenin mutluluğu vardı. O günlerde gündemde olan konu proje detayları değil, 3. Havalimanı yapılması şart mı, değil mi? tartışmalarıydı. 1 yıl sonra Akçayoğlu ile tekrar buluştuk.

Tasarım Ne Durumda?

Tasarımın düzenlenmesi için firmaların ihalesini bitirdik. Bunun için Scott Brownrigg diye İngiliz bir firma ile anlaştık. Tabii bir yandan da yabancı firmaların hepsini Türklerle evlendirdik ki know how Türkiye’ye yerleşsin. Bununla beraber Türk mühendis ve mimarların dokunuşları da bu işin içinde bulunsun, parmakları olsun istedik. 300 bin metrekare bir çatı altında, dünya üzerindeki en büyük havalimanını biz yapıyoruz. İlk açılış 90 milyon yolcu kapasitesi ile olacak. Arka kısımda 800 bin metrekarelik, 25 bin araç kapasiteli otopark yapıyoruz. Toplamda 2 milyon 100 bin metrekare kapalı alan işi var. Tasarımlarımız belli bir düzeye geldi. Kapı sayısı vs netleşti.

Terminale Kubbeli Giriş

3’üncü Havalimanı dendiğinde nasıl bir terminal canlanmalı insanlarda?

Görsel olarak bize en çok yakışan o Türk dokunuşlarımız elbette var. Giriş katında bulunan çatı kubbelerden oluşuyor. Kubbelerden de dışarıdan gelen doğal ışık vuruyor. Yani tam anlamıyla Mimar Sinan’ın eserlerinden ilham alındı diyebilirim. Osmanlı ve Selçuklu mimarisinin özelliklerini yansıtan, herhangi bir havalimanına benzetilemeyecek, eşsiz bir proje gerçekleştiriyoruz. Tabii ki dünyanın en büyük, en fonksiyonel havaalanı olduğunu tekrarlamakta fayda var.

Tanıtım Faaliyetleri Olacak Mı?

İGA olarak Aralık ayında dünya havacılık alanında dünya için önemli bir kongreye ev sahipliği yapacağız. ACI Airport Council International İstanbul ilimizde olacak. Ev sahibi olacağız, enerjimizi başka şeylere yeterinde harcadık. Şimdi uluslararası tanıtımlara zaman ayırıyoruz.

Yeşil Havaalanı Olmak İçin Planlarınız Nasıl?

Bölge zaten yeraltı sularının denize doğru aktığı bir yer. Suları bir yerde biriktirip, filtreleyip, boşa harcamadan kullanmak için bir projemiz var ve çalışıyoruz. Aynı zamanda güneş enerjisi ile ilgili projelerimiz de mevcut. 250 megavatlık bir yapı üzerinde çalışıyoruz. Yani Afyon’un harcadığı enerjiyi tek başına çekecek bir yapı düşünün. Tabi ki enerjisinin tamamını üretemez ama en azından bir kısmını üretsin istiyoruz. Ayrıca peyzajda her yer yeşil olacak. Yeşil olan her yer daha güzel olduğunun farkındayız. Ağaç dikimleri vs gerçekleşecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir