3-havalimanı-tanıtım-videosu

3.havalimanı projesi, son zamanlarda Türkiye’nin imza attığı en büyük projeler arasında yer almaktadır. İstanbul’un 3. havalimanı olarak bilinen projenin bitmesi merakla beklenmektedir.

3.Havalimanı Gereksinimi

Havayolu ulaşımına artan ilgi ve gereksinimle birlikte havayolu ve havalimanı sayısı yeterli olmamaktadır. Bir metropol şehri olan İstanbul, çok farklı bölgelerde yurt içi ve yurt dışı birçok yolcuya ev sahipliği yapmaktadır. Şu an İstanbul’da hali hazırda Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanı olmak üzere iki havalimanı bulunmaktadır. Fakat bu iki havalimanı, artan taleplere cevap verememekte, yetmekte zorlanmaktadır. Bu nedenle 3. havalimanı inşaatı büyük bir gereksinimden yola çıkılarak ortaya çıkmış bir projedir.

3.Havalimanı Maliyeti

2013 yılında yapılan havalimanı ile ilgili ihalede 22 milyar avroluk teklif, cumhuriyet tarihinde yapılmış olan en büyük tekliftir. Yüksek meblağlara mal olan proje 3 etapta tamamlanacaktır. 29 Ekim 2017 tarihinde 1. etap açılışı yapılması beklenmektedir.

Havalimanının ilk etabı için altı bankadan 4.6 milyar euro tutarında kredi sağlandı. Projenin mimarlarından, Proje Finansmanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, imza töreni ile sağlanmış oldu.

Havalimanı Yatırımı ve Ekonomi

3.havalimanı hem Türkiye’de hem de Avrupa’da büyük bir merakla beklenmektedir. Hava trafiğinde küresel bir merkez olması planlanan 3. havalimanı, Türkiye’nin en büyük yatırımı olması beklenmektedir.

İhracat ve transit seyahatlerde 3. Havalimanı imkanları ile ülke ekonomisine büyük bir katkı sağlanması beklenmektedir.

3.Havalimanı Tanıtım Videosu

Merakla beklenen 3. havalimanı tanıtım videosu da paylaşıldı. Projede birçok iş makinesinin, durmaksızın çalıştığı gözlemlendi. Aralıksız devam eden çalışmalarla projenin 2017 yılına yetiştirilmesi bekleniyor. Hız kesmeden süren çalışmalar ile 3. havalimanı arazisi şekil almaya, belli bölgeler belirlenmeye de başlandı.

Haber sitelerinde, tanıtım videosu en çok izlenen videolar arasında yer almayı başardı.

3.Havalimanı Açılışı

3.havalimanı inşaatı, 1, 2 ve 3. etaplar halinde tamamlanması planlanmaktadır. İlk olarak bitirilecek ve 29 Ekim 2017 tarihinde açılışı yapılması planlanan 1. etap ardından 2018 yılında da 2 ve 3. etaplar hizmete sunulacaktır.

Açılışının ardından 3. havalimanı yolcu kapasitesi 150 milyon yolcu olarak hedeflenmektedir. 6 pist bulunacak olan havalimanının 4 pisti Karadeniz’e paralel, 2 pisti ise Karadeniz’e dik olarak tasarlanmaktadır. Projede pistlerin büyüklüğü, çok büyük uçaklarında da iniş kalkış yapmasına elverişli olarak planlanmaktadır. Bununla birlikte hizmete açıldıktan sonra aynı anda 3 uçak kalkabilecek, her pist başına 19 uçak düşecektir. Böylece dünya genelinde en geniş kapasiteli havalimanı unvanı da 3. havalimanına layık görülmektedir. Uzaydan görünebilecek yapısı ve binalarında enerji tasarrufu için akıllı binalar yapılması da projenin dikkat çeken taraflarındandır.

3.havalimanının ihtiyaç ve beklentilere ne kadar cevap vereceği, hizmete girdikten sonra anlaşılacaktır.

One Response to 3.Havalimanı Tanıtım Videosu
  1. […] gösterecek olan ve yıllık 150 milyondan fazla yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak olan 3.Havalimanı tanıtım videosu yayınlandı ve kısa sürede de insanlar tarafından oldukça fazla izlendi. Havadan çekimler ile […]


[top]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir