Türkiye imza attığı projeler ile dünya çapında adından söz ettirmeye devam etmektedir. İstanbul’da inşaatına başlatılan 3.Havalimanı inşaatı da bu projelerden biridir.

Projenin ihalesi 2013 yılında yapılmıştır. 22 milyar avro civarında önerilen teklif, cumhuriyet tarihinde görülmüş en büyük tekliftir. Projenin ihalesinin ardından 2014 yılının haziran ayında inşaatın temeli atılmıştır.

3.Havalimanı Konumu

İstanbul Avrupa yakasında bulunan Yeniköy ve Akpınar köyleri arasında alan proje için uygun görülmüştür. 3. Havalimanı konumu uzun süren araştırma ve incelemeler sonucunda karar verilmiş bir alandır. Projeye başlamadan önce bu alanın %80 bölümü kamuya aitti. Geriye kalan arsalar ile ilgili olarak da projeye başlandıktan sonra kamulaştırma çalıştırmaları başlatılmış bulunmaktadır.

3.Havalimanı İnşaatı

3.havalimanı sahası

İnşaat 3 etapta planlanmıştır. İlk etabı 29 Ekim 2017 tarihinde hizmete açılması planlanmaktadır. Diğer 2 ve 3. etaplar ise 2018 yılında kullanıma açılacaktır. Projeye göre 3. havalimanı 150 milyon yolcu kapasiteli olması beklenmektedir. Bu kapasite ile dünya çapında en büyük kapasiteye sahip olarak bilinen Atlanta Havalimanı’nı geçerek dünya çapında en büyük kapasiteye sahip havalimanı unvanını alması beklenmektedir.

3.Havalimanı Son Durumu

3.havalimanı inşaatı tüm hızıyla devam etmektedir. İnşaat alanında birçok işçi çalışmaktadır. Projenin ilk etabının 2017 yılına tamamlanması beklenmektedir. Şantiye alanında aralıksız sürdürülen çalışmalar sonucunda bazı bölgeler belirginleşmeye başladı. İlk etabında kullanılacak olan 4.5 milyar euroluk kredi için de imzalar atıldı.

3.Havalimanı ve Ekonomi

Dünya çapında ses uyandıran 3.havalimanı projesi, hizmete girdiğinde ülke ekonomisine büyük katkılar sunması beklenmektedir. Seyahatlerin sıklaşması, tercih edilir bir havalimanı olması, dünya çapında ilgi uyandıran özelliklere sahip olmasının yanı sıra 3. havalimanı özellikle ihracat alanında ekonomik katkı payının yüksek olması beklenmektedir. Havalimanı ayrıca transit seyahatlerde de en sık tercih edilen havalimanları arasında yer alması beklenmektedir.

3.Havalimanı İş Sahası

3.havalimanı sadece ülke ekonomisine katkı sağlamakla kalmayacak birçok insan içinde iş kapısı olacaktır. Büyük bir alana kurulacak olan havalimanında değişik departmanlar için birçok kişi işe alınacaktır. Dünyanın en büyük havacılık merkezleri arasında adı geçmesi beklenen 3. havalimanı projesi, 150 den fazla havayolu şirketi için de ev sahipliği yapacaktır.

3.Havalimanı Ulaşımı

3.havalimanı ulaşımı, İstanbul’da ulaşımın güç olduğu için merak edilmektedir. Havalimanına raylı sistemler, karayolu ve toplu taşıma araçları için ulaşım sağlanması planlanmaktadır. Taksim’den 3.havalimanına raylı sistemle ulaşım sağlanacaktır. Raylı sistem kullanarak Taksim ile 3.havalimanı arası 15 dakika sürecek şekilde planlanmaktadır. Karayolu ile ulaşım büyük projelerin arasında yer alan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Köprüsü’ne entegre edilerek sağlanması planlanmaktadır. Ayrıca İstanbul’un her yerinden 3. havalimanına toplu ulaşım araçları ile ulaşım sağlanması planlanmaktadır.

3 Responses to 3.Havalimanı Son Durum
  1. Havalimanına ne zaman açılacağı bellimi bu saatten sonra havalimanini engelleyecek bir durum söz konusu olabilirmi sizce bu bölgelere yatırım yapmak doğru bir karar olurmu.

    • merhaba
      bunlar bizim bileceğimiz konular değil aslında ama bu saatten sonra 3.havalimanının durdurulması söz konusu olamaz yatırıma gelincede bunu daha çok gayrimenkul danışmanlarına sorarsanız daha iyi bir cevap alırsınız. Benim kendi fikrim ise bu projelerin olduğu yerde mutlaka değer kazanacaktır bunun içinde yatırım yapmak mantıklı geliyor bana. İyi çalışmalar.

  2. […] ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın doğum günü olan 26 Şubat 2018 tarihine çekildi. 3.Havalimanı son durum ise projenin % 15’lik kısmı […]


[top]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir