3.havalimanı inşaatı 2014 yılının Haziran ayında başlatılmış ve halen devam etmektedir. Son yıllarda Türkiye’de planlanmış olan en ses getiren ve büyük projelerinden biridir. 2014 yılının Haziran ayında yapımına başlanan 3. havalimanı projesi, ihalesi ise yaklaşık 1 yıl önce yapılmıştır. Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarından sonra İstanbul’a kurulan 3. havalimanıdır.

3.havalimanının inşaatına başlanmasındaki en büyük etken, Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarının taleplere yeterli ölçüde yanıt verememesidir.

3.Havalimanı İçin Ayrılan Bütçe

İhalesinde verilen yaklaşık 22 milyar avroluk teklif ile yapımına başlanmıştır. 22 milyar avro teklif, cumhuriyet tarihinde görülen en büyük teklif olarak akıllarda kalıcı olmuştur. Proje maliyeti yaklaşık olarak 10.2 milyar avro olarak hesaplanmaktadır.

3.Havalimanı Genel Özellikleri

3.Havalimanının en dikkat çekecek özelliği, uzaydan görünebilecek olmasıdır. 5 km x 7 km boyutlarında toplam 3500 hektarlık bir alana kurulacaktır. 3. havalimanının ülke ekonomisine ihracat ve transit seyahatler alanından büyük bir getiri getirmesi beklenmektedir. Bu nedenle 3. havalimanı alanı, finansal ve ticari işlemlerde ulusal olarak özel ekonomik bölge olarak tanımlanacaktır. 3.Havalimanı alanında, teknoloji endüstri ve ticari alan olarak belirlenmiş 1100 hektarlık bir alan bulunmaktadır. Uçuş yolları asgari düzeyde ses seviyeleri azaltılacaktır. Terminal binasında elektrik kullanımını en aza indirmek için akıllı bina olarak tasarlanacak ve maksimum gün ışığı girişi sağlanacak şekilde tasarlanacaktır.

3.Havalimanı İnşaatı

3.havalimanının inşaat süreci 2018 yılına kadar devam edecektir. Oldukça büyük bir alana kurulan inşaat alanı 3 etap olarak tasarlanmıştır. Apron, terminal binası, hava trafik, haberleşme ve meteoroloji sistemleri, diğer hizmet binaları, havalimanı sistemleri, 2 adet bağımsız paralel pist ve 1adet cross pist bulunacak olan 1 etap için 42 ay süreceği planlanmaktadır. 1. etabın açılış tarihi tahmini olarak 29 Ekim 2017 olarak planlanmıştır.

ve 3. etaplar ise bağımsız pistlerden ve taksirutlardan olaşacak ve hizmete açılması için 2018 yılı planlanmaktadır.

3.Havalimanı Konumu

3.havalimanı inşaatı başlamadan önce kurulacağı yer birçok araştırma ve incelemelerden geçmiştir. Terkos Gölü’ne yakın Arnavutköy-Göktürk-Çatalca kavşağında Akpınar ve Yeniköy köyleri arasında bulunan alana inşa edilmesine kara verilmiştir. Bu alanın yüzde seksenlik kısmı kamuya aittir. Çevrede bulunan diğer arsalar içinde kamulaştırma çalışmaları başlatılmış bulunmaktadır. Atatürk Havalimanı’na uzaklığı kuş uçuşu mesafede 35 kilometre olacak ve eski kömür ocaklarının bulunduğu alan toprakla doldurulacaktır.

3.Havalimanına Ulaşım

Karayolu ile 3. havalimanına ulaşım, Kuzey Marmara Karayolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü entegre edilerek sağlanması planlanmaktadır. Raylı sistemlerle yapılacak olan ulaşım ise, terminal raylı sistem ile Taksim’e bağlanacak ve Taksim’den havalimanına ulaşım 15 dakikada sağlanacaktır. Toplu taşımalarla yapılan ulaşımda ise İstanbul’un tüm bölgelerinden ulaşım sağlanacaktır.

5 Responses to 3.Havalimanı Projesi
  1. İstanbul’un hatta Avrupa’nın mega yatırımları arasında olan ve son dönemlerin en çok merak edilen projelerinden olan 3.Havalimanı nerede sorusu da oldukça merak konusu olmaktaydı. 2013 yılında ihalesi yapılan ve Cumhuriyet tarihinin en büyük ihalesi olan 3. Havalimanı ihalesi 22 milyon Euro gibi rekor bir ihale bedeli ile yap işlet devret sistemi ile İGA yatırımcılarının oluşturduğu Cengiz, Mapa, Limak, Kolin, Kalyon Ortak Girişim Grubu(OGG)’na verilmiştir. 6 ayrı pistten oluşan ve ortalama 150 milyon yolcu taşıma kapasitesi bulunacak olan 3.Havalimanı projesi bitimi ise 2018 yılında olacaktır.

  2. […] yılından önce bitmesi pek muhtemel görünmeyen 3.havaalanı projesi bir çok açıdan beğeni kazanmıştır. Her geçen gün daha hızlanan ve Edirne’deki Selimiye […]

  3. […] etaptan oluşacak olan 3.havaalanı projesi ilk etabının en geç 42 ay sonra hizmete girmesi planlanmıştır. İlk etaptan sonra adım adım […]

  4. […] 6 ayrı pistten oluşan ve ortalama 150 milyon yolcu taşıma kapasitesi bulunacak olan 3.Havalimanı projesi bitimi ise 2018 yılında olacaktır. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || […]

  5. […] yeni gözde projelerinden birisi olan İstanbul yeni havalimanı daha ilk etabında dahi 60 milyondan fazla yolcu ağırlama özelliğine sahip olan Atatürk […]


[top]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir