Dünyanın en büyük havalimanı olacak olan 3.havalimanı detaylı anlatım ile sizi bu konu hakkında bilgilendireceğiz.
Havalimanı için 2014 yılının Haziran ayında çalışmalara başlanmıştır. Karadeniz kıyısında bulunan Tayakadın bölgesi yakınlarındaki arazilere konumlandırılmıştır. 42 ay içinde bitmesi planlanan ve bu zaman diliminde 10 bin 200 işçinin, 2 binden fazla iş makinesinin çalışacağı inşaat faaliyetlerinde, 3 etap içinde tamamlanması planlanan bir taslak hazırlanmıştır.
Altı katlı terminal binası olacak olan ve günde 3500 sefere ev sahipliği yapılacak olan havalimanından 350 farklı noktaya uçuş gerçekleştirilmektedir.

3.Havalimanı Bütçesi

3.havalimanı maliyeti tüm masraflar dahil 10.2 milyar Euro olarak belirlenmiştir. 4 ayrı bankadan krediler kullanılan bu proje, dünyanın da oldukça ilgisini çekmiştir.
Eylül 2016’da uluslararası ödül verilen proje, bir çok kişinin de istihdam etmesini sağlamıştır. Üç etap halinde hazırlanan projenin ilk etabı 2017, ikinci etabı ise 2018 ilk çeyreğinde tamamlanmak üzere hazırlanmıştır. Kesilecek olan binlerce ağacın çok tartışmalı bir şekilde konuşulduğu proje sonrasında şehrin değişik yerlerine 10 bin tane ağacın dikilmesi söz konusu olmuştur.
Yap, işlet, devret politikasıyla hareket eden devletin projeleri arasında yer alan ve üçüncü köprünün de bağlantılı olacağı proje, şimdiden büyük başarılara imza atacak bir teknoloji ile donatıldı.

Ulaşım İmkanları

Köprü için ulaşım imkanları, üçüncü köprü ile entegre olacak ve ray sistemleri ile Taksim’e bağlanılacak.
Aynı zamanda yüksek hızlı trenle ve diğer toplu ulaşım araçlarıyla ulaşım sağlanacak olan 3.havalimanı projesi 2018 yılının ilk çeyreğinde binlerce uçağın ve insanın ulaşımını sağlayacaktır. Proje oldukça fazla kişiye iş imkanı sağlayacak ve İstanbul’un en büyük sorunlarından olan trafik sorununu da bu şekilde biraz da olsa çözülmüş olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir