3.Havalimanı projesi Atatürk Havalimanının yetersiz kapasiteye sahip olması nedeniyle, 13 Ağustos 2012 tarihinde yeni bir havalimanı fikrine onay verildi. Bu onay, Bakanlar Kurulu tarafından geldi. Ulaştırma Bakanlığı tarafından bu projeye 3. Havalimanı denilmiştir. Fakat Havalimanının adı 3. Havalimanı değildir. İsmi henüz netleşmeden Havalimanına, pilot Vecihi Hürkuş adının verilmesi teklif edilmiştir.

Video Kaynak : İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. https://www.youtube.com/watch?v=JYMRdcB5zYQ

Üçüncü Havalimanı, Yeniköy ile Akpınar köyleri arasında bir alan kaplamaktadır. Avrupa yakasında olacak olan Havalimanı, yıllık olarak 150 milyon yolcu taşınması planlanmaktadır. Havalimanı dünyanın en büyük havalimanı projesi olma özelliğine sahiptir. Ayrıca Türkiye’nin en büyük projesidir. 3. Havalimanında 6 adet pist olacaktır. Projenin ihalesini Cumhuriyet tarihindeki en yüksek teklifle ( 22 milyar 152 milyon Euro ) Kolin-Limak-Kalyon-Mapa Ortak Girişim Grubu hak kazanmıştır.

Türkiye’nin En Büyük Projesi

3.Havalimanı projesi, Türkiye’nin en büyük ihalesi ismiyle tarihe geçti. 2014’te temelleri atılan projenin 2018’in ilk yarısında bitirilmesi planlanmaktadır. Projenin birinci bölümünde; Apron, terminal binası, hava trafik, yüksek hız ve bağlantı taksirutları, 3 adet paralel taksirut, 1 adet cross pist ve 2 adet bağımsız pist bitirilecektir. Yani projenin büyük bir bölümü ilk etapta sonlanacaktır.

 

Dünyanın en büyük havalimanı özelliğine sahip 3. Havalimanının 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olması beklenmektedir. Üçüncü Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Kuzey Marmara Otoyolu ile kara taşımacılığında entegre olacak. Raylı sistem ise havalimanının aktarma istasyonunda son bulacak. Terminal ise, raylı sistem ile Taksime kadar bağlanacak. Toplu taşıma araçları ile İstanbul’un her bölgesinden ulaşım rahatlıkla yapılacak. Kolay ulaşım Projesi sayesinde Taksimden havalimanına 15 dakikada gidilebilecek.

Türkiye’nin en büyük projelerinden birisi olma özelliğine sahip 3. Havalimanı ilk uçuşunu 29 Ekim 2018 tarihinde gerçekleştirecek. Atatürk Havalimanı ise son uçuşunu 28 Ekim 2018 gecesi yapacak. Bu gecede Atatürk Havalimanının 3. Havalimanına taşınması yapılacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir