İstanbul’a yapılan 3. havalimanı, Türkiye ve dünyada büyük ilgi uyandırdı. Yap-Devret-İşlet modeli ile yapılması planlanan 3. havalimanı inşaatı, 2014 yılında yapımına başlandı. Büyüklüğü ile ilgi uyandıran yeni havalimanı, birçok çevre tarafından da eleştirilere maruz kaldı.

Halk tarafından yoğun ilgi gören 3. havalimanı, bitiminde toplam 6 pistli ve 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacaktır.

3.Havalimanı İhtiyacı

3.havalimanının inşaatına başlanmasındaki en büyük gerekçe, İstanbul’da bulunan mevcut Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarının artan talep ve kapasiteyi artık tam anlamıyla cevap verememesidir. Bu nedenle İstanbul’a 3. havalimanı inşaatı başlanmıştır. Açıldıktan sonra 3. havalimanının her alanda ülkeye büyük katkılarda bulunması beklenmektedir.

3.Havalimanı Yeri

3.havalimanı kuruluş alanı, İstanbul’da Karadeniz Avrupa Yakası tarafında Yeniköy ile Akpınar köyleri arası olarak belirlenmiştir. Büyüklüğü ve yolcu kapasitesi tarafından dikkatleri üzerine çeken 3.havalimanı, 150 milyon yolcu kapasitesi ile Avrupa çağında, dünya genelinde en büyük havalimanı olarak anılmaya başlanmıştır. 3.havalimanı alanı seçimi uzun araştırmalar ve incelemeler sonucunda belirlenmiştir.

3.Havalimanının Ülkeye Etkisi

Metropol şehri olan İstanbul’a 2014 yılında kurulmaya başlanan 3. havalimanının maddi olarak ülke ekonomisine büyük bir katkıda bulunması beklenmektedir. Bu nedenle oldukça büyük ve yolcu kapasitesi geniş tutulmuştur. 2018 yılında tamamen kullanıma açılması beklenen havalimanı, ihracat ve transit geçişler konusunda büyük bir katkı sağlayacağı düşünülmektedir.

3.Havalimanı Maliyeti

3.havalimanı ihalesi 2013 yılında yapılmıştır. Yaklaşık 22 milyar avro teklifle havalimanı ihalesi, Cengiz-Kolin-Limak-Kalyon-Mapa Ortak Girişim Grubu tarafından yürütülmektedir. Bu miktar, cumhuriyet tarihinde verilen en yüksek teklif olarak bilinmektedir.

Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılması planlanan 3. havalimanı projesi, toplamda 10,2 milyar avroya mal olması beklenmektedir.

3.Havalimanı Açılışı

Büyük bir alana kurulan 3. havalimanı inşaatı 3 etap olarak planlanmıştır. 1 etap 29 Ekim 2017 tarihinde kullanıma açılması planlanmaktadır. 2 ve 3. etaplar ise 2018 yılında hizmete açılması beklenmektedir.

etapta apron, terminal binası, hava trafik, haberleşme ve meteoroloji sistemleri, diğer hizmet binaları ve sistemleri, yüksek hız ve taksirutları bulunması planlanmaktadır.

3.Havalimanı Özellikleri

Toplamda 6 pistli olması planlanan 3. havalimanı yıllık olarak 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olması beklenmektedir. İçerisinde büyük bir alışveriş merkezi, ticari ofis binaları, oteller ve fuar alanları bulunması beklenmektedir. Uluslararası yapılacak olan finans ve ticari işlemler için özel ekonomik bölge olarak tanınacaktır. En ayırt edici özelliği ise uzaydan görülebilecek olmasıdır. 350 m X 1500 m’lik bir alanda, 6 katlı bir binadan oluşması beklenmektedir. Terminal binası, pistler, aktarma istasyonu, tamir tesisleri ve hangarlar ile hava taşımacılık tesislerinin de bulunduğu 5 tesisten meydana gelecektir. Uçuş yolları ise kentin üstünden uçmayı engelleyecek şekilde konumlandırılacaktır.

4 Responses to 3.Havalimanı Nerede?
  1. […] mega yatırımları arasında olan ve son dönemlerin en çok merak edilen projelerinden olan 3.Havalimanı nerede sorusu da oldukça merak konusu olmaktaydı. 2013 yılında ihalesi yapılan ve Cumhuriyet […]

  2. 3.havalimanı inşaatı 2014 yılının Haziran ayında başlatılmış ve halen devam etmektedir. Son yıllarda Türkiye’de planlanmış olan en ses getiren ve büyük projelerinden biridir. 2014 yılının Haziran ayında yapımına başlanan 3. havalimanı projesi, ihalesi ise yaklaşık 1 yıl önce yapılmıştır. Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarından sonra İstanbul’a kurulan 3. havalimanıdır.
    3.havalimanının inşaatına başlanmasındaki en büyük etken, Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarının taleplere yeterli ölçüde yanıt verememesidir.

  3. […] dönemde İstanbul’da yapımı devam eden 3.havalimanı nerede? En çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. İstanbul’un yanı sıra aynı şekilde […]


[top]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir