Yapımı hala devam etmekte olan 3.havalimanı nereye yapılıyor? Merak edilen en önemli konuları arasında yer almaktadır. Özellikle İstanbul’daki gelişmeler arasında yoğun ilgi görmektedir. İstanbul’un yanı sıra Avrupa’nın da mega yatırımlarından biri olan üçüncü havalimanının çalışmaları hala devam etmektedir. Konumu itibariyle özellikle ulaşım konusunda rahatlık sağlayacak bir bölgede çalışmaları sürdürülüyor.

Avrupa yakasında yer alacak olan 3. havalimanı 3. köprü bağlantı yolu üzerinde yapılıyor. Çatalca, Göktürk Arnavutköy kavşağı ve aynı zamanda Terkos Gölü’ne yakın bölgede inşa edilmektedir. Tayakadın ve Akpınar köyleri arasında bulunan 76,5 km² bir alan üzerine yapılan havalimanı özellikle Avrupa’nın da en büyük projeleri arasında yer alıyor. İstanbul Avrupa yakasında Karadeniz kıyısında bulunan bölgede yer alacak.

3.Havalimanına Nasıl Gidilir?

Atatürk havalimanında ki yoğunluğu azaltmak ve kapasiteyi artırmak adına Avrupa bölgesinde yapımı devam eden 3.havalimanı özellikle geniş alanı ve kapasitesiyle Avrupa’nın en büyük projeleri arasında yer alıyor. Havalimanı özellikle üçüncü köprünün bağlantı noktasında olacağından kolay ulaşım sağlanacak bir konuma sahiptir.

Bunun yanı sıra konumu itibarıyla bölgeye ulaşım sağlamak isteyenler farklı seçenekleri değerlendirebilecek. Metro ile bölgeye ulaşım sağlanması için gerekli çalışmalar devam ettiriliyor. İstanbul içerisinde bölgeye kolayca ulaşım sağlanabilecek. Bu nedenle Avrupa yakasında yer alan havalimanına ulaşım sağlamak isteyenler İstanbul içerisinde rahatlıkla bölgeye ulaşım sağlayabilirler. Aynı zamanda üçüncü köprünün bağlantı noktalarında yer alan konumu farklı şehirlerden gelmek isteyenlerin de bölgeye ulaşmasını sağlamaktadır.

3.Havalimanı Hakkında Merak Edilenler

Havalimanının %80’lik kısmı kamuya ait alan üzerine kurulmaktadır. Özellikle altı uçuş pisti ve bunun yanı sıra yıllık olarak 150 milyon yolcu kapasitesi bulunacak. 76,5 km² bir alan üzerine yapılan inşaat çalışmaları sayesinde üçüncü havalimanı İstanbul’un yanı sıra Avrupa’nın mega projeleri arasında yer almaktadır. 3. havalimanının adı Recep Tayyip Erdoğan havalimanı olarak belirlendi.

Son dönemde en çok konuşulan konular arasında yer alması özellikle 3.havalimanı ne zaman açılacak? Sorusunun cevabını merak edilmesini sağlamaktadır. 28 Şubat 2018 tarihinde açılışı yapılacak olan havalimanı için bölgede çalışmalar yedi gün 24 saat aralıksız şekilde devam ettiriliyor.

3 Responses to 3.Havalimanı Nerede Yapılıyor?

[top]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir