Göktürk ve Arnavutköy bölgelerinin değerlenmesini sağlayan üçüncü havalimanı projesi, şimdiden bir çok yatırımcının farklı planlar yapmalarına neden olmaktadır.

Pek çok kişiden gelen 3.havalimanı nerede sorusunun cevabı, Arnavutköy – Göktürk kavşağının olduğu bölgedir. Havalimanında bir çok yenilikçi enerji de kullanılacak. Yavuz Sultan Selim köprüsü ile entegre bir şekilde ulaşımın sağlanacağı havalimanına Taksim’den 15 dakikada ulaşılması planlanıyor.

Raylı sistem ile ulaşım konusunun sağlanacağı Taksim dışında İstanbul’un tüm bölgelerinden toplu taşıma ile ulaşım sağlanabilecek. Proje, Terkos gölünün yakınlarında olacağı için oldukça sağlam bir yapı olacağı biliniyor.3.Havalimanı Ne Değiştirecek

15 milyon nüfusu olan bir metropol olan İstanbul, üçüncü havaalanı ile daha rahat bir hava ve kara trafiğine sahip olacak.

İnşaatın süreci 3 etaptan oluşacağı için bir çok değişik aşama söz konusu olacaktır. Bu süreçte çoğu devlete olan arazilerin kalan yüzde yirmilik kısmında kamulaştırma da yapılacaktır.

Havaalanı Etapları

Üç etaptan oluşacak olan 3.havaalanı projesi ilk etabının en geç 42 ay sonra hizmete girmesi planlanmıştır. İlk etaptan sonra adım adım genişleyerek hızlı bir şekilde ilerleyen proje, ikinci etaplarında Akpınar yerleşimi tarafına ikinci pist, 3. Etaplarında ise Tayakadın Yeniköy bölümlerine bir adet bağımsız pist ile tamamlanması planlanan bir projedir.

Türkiye tarihinin en büyük yatırımı olan bu proje, ihale sürecinde de çok fazla konuşulmuştur. İhaleyi 22 milyar 152 milyon Avro ile Cengiz, Limak, Kolin, Mapa, Kalyon Ortak Girişim Grupları kazandı. Sürecin de oldukça tartışmalı geçtiği 96 turlu ihale sonrası, havalimanının işletme süresi 25 yıl olarak belirlendi.

Büyük yatırımcıların yer aldığı bu büyük projeden elde edilen devlet geliri ise 26 milyar 142 milyon Avro olmuştur. Dev projenin 2018 yılında tamamlanması bekleniyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir