Aslında sadece Türkiye’nin değil dünyanın merak ettiği soruların başında gelen 3. Havalimanı ne zaman açılacak sorusu birçok farklılığı da beraberinde getirecektir. Uluslararası Atlanta Havaalanının lider konumunu elinden alacak olan 3. Havaalanı 150 milyonun üstündeki yolcu kapasitesi, günlük 3500 sefer düzenlenmesi ve 350 destinasyona uçuş gerçekleştirmesi ile dünyanın dikkatini çeken mega projelerden olmaktadır. 2013 yılı içerisinde ihalesi biten ve 2014 yılı ile de temelleri atılan 3. Havalimanı ilk etabı 29 Ekim 2017 tarihinde açılacaktır.

2017 yılının sonlarına doğru faaliyete geçecek olan bu ilk etap hizmet verirken çalışmalar devam edecek ve 3. Havalimanının diğer etapları da tamamlanarak 26 Şubat 2018 yılında tam anlamıyla faaliyete girecektir. Bu tarihler de hem Türk kamuoyunun hem de dünya kamuoyunun 3. Havalimanı ne zaman faaliyete girecek sorusunu karşılamaktadır.

3.Havaalanı Ne Zaman Bitecek

10 binin üzerinde çalışan ve 2 binden fazla iş makinesi ile yürütülen çalışmalarda özenle dikkat edilen noktalardan biri ise havaalanındaki yeşil alanlar olmaktadır. Yüklenici firmanın üzerinde durduğu en önemli noktalardan olan bu yeşil alanlar özenle başka bölgelere taşınmakta ve taşıma sırasında da bitkilere hiçbir zarar verilmemesi için oldukça teknolojik sistemler kullanılmaktadır. Ayrıca bölgede yaşayan birçok canlı türü de tek tek toplanarak farklı alanlara taşınmakta ve hiçbir canlıya zarar vermeden 3. Havaalanı inşaatı tamamlanmaktadır.

3.Havaalanı Açılış Tarihi

24 saat süre ile yapılan çalışmalar sonucunda daha hızlı bir şekilde bitirilmeye çalışılan 3. Havaalanı ne zaman bitecek sorusu ise tam anlamıyla 2028 yılı olarak gösterilmektedir. Fakat bu tarihten daha önce tam anlamıyla bitirileceği ve havaalanın her noktasının hizmete girmesi beklenmektedir. Bu tarih ise 2023 olarak tahmin edilmektedir.

One Response to 3.Havalimanı Ne Zaman Faaliyete Girecek
  1. 2013 yılında ihalesi yapılan ve 22 milyar Euro gibi rekor bir fiyatla ihalesi sonuçlanan 3. Havalimanı inşaat ise 7 Haziran 2014 yılında temel atma töreni ile başlamış ve 2018 yılında da tamamlanması planlanmıştır. Dünyanın en fazla yolcu taşıma kapasitesine sahip olan Atlanta uluslararası Havaalanının kapasitesi 94 milyon yolcu olurken 3. Havalimanı 150 milyon yolcu taşıma ve transit havayolu olma özelliği ile bu liderliği alacak ve adeta İstanbul dünyanın çekim merkezi haline gelecektir.


[top]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir