Toplamda 76 milyon metrekare alana kurulan 3.havalimanı, Türkiye’nin son zamanlarda imza attığı en büyük projelerden biridir. İstanbul Avrupa Yakasında bulunan Yeniköy ve Akpınar yerleşim alanları arasındaki araziye kurulacak olan proje merakla beklenmektedir.

3.Havalimanı İnşaatı

İnşaat alanında çok sayıda iş makinesi ve işçi çalışmaktadır. Açılış gününe yetiştirilmek için ara vermeden çalışılan arazide, inşaat temeli 2014 yılının Haziran ayında atılmış bulunmaktadır. O günden bu yana aralıksız süren çalışmalar sayesinde, arazide belirli bölgeler belirlenmeye başlanmıştır.

3.Havalimanı Tarihi

3.havalimanı yapım kararı 2012 yılına dayanmaktadır. Proje, İstanbul’da bulunan Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarının talepler için yetersiz kalması sonucu yapımına yarar verilmiştir. Proje ile ilgili ihalesi 2013 yılında yapılmıştır.

Yap-işlet-devret tekniği uygulanarak yapılan proje için teklif edilen rakam 22 milyon avro civarındadır. Bu rakam, cumhuriyet tarihinde verilmiş en büyük ihale fiyatı olarak bilinmektedir. Projeyi üstlenen Ortak Girişim Grubu 3. havalimanı açılışı yapıldıktan sonra 25 yıl işletecektir.3.havalimanı açılışı

3.Havalimanı Konumu

3.havalimanı konumu, Avrupa Yakası’ndan bulunan Yeniköy ve Akpınar yerleşim yerleri arası olarak belirlenmiştir. Bu alan tesadüfen değil, uzun süren inceleme ve araştırmalar sonucunda uzman bir heyet tarafından seçilmiş bir bölgedir. Bölge seçiminde, ekolojik dengesi, rüzgar verileri, doğal ve yapay mania durumu gibi tespitler göz önünde bulundurularak seçilmiştir.

3.Havalimanı Özellikleri

Şu anda hizmette bulunan 94 milyon yolcu kapasitesi bulunan, Atlanta Uluslararası Havalimanı en yüksek kapasitedeki havalimanı olarak bilinmektedir. 3. havalimanı 150 milyon yolcu kapasitesi hedeflemektedir. Açılışından sonra bu hedefte başarılı olunursa, dünya çapında en büyük ve en geniş yolcu kapasitesine sahip havalimanı olarak tanınacaktır.

3.havalimanı inşaatı, 3 etaba ayrılmıştır. 1 etap açılışı 29 Ekim 2017 yılında yapılması hedeflenmektedir. Diğer 2. ve 3. etapları ise 2018 yılında tamamlanarak tamamen hizmete açılacaktır.

Birbirinden bağımsız 6 pisti bulunan havalimanının 4 pisti Karadeniz’e paralel diğer ikisi ise Karadeniz’e dik olarak planlanmaktadır. Proje, son zamanlarda Türkiye’nin imza attığı en büyük yatırım olarak görülmektedir.

3.Havalimanı ve Ekonomi

3.havalimanı açılışı Türkiye ekonomisine de etki edecektir. Özellikle transit seyahat ve ihracat alanında ekonomiye büyük katkı beklenmektedir. 2018 yılında tamamen açılışı yapılması beklenen havalimanı, dünya genelinde merakla beklenmektedir. 3. havalimanı projesinin en dikkat çeken ayrıntılarından biri de uzaydan görüntülenebilecek olmasıdır. Hava yolları ise şehrin üstünden geçmeyecek şekilde konumlanacak, uçuş yolu sesleri en aza indirgenecektir. Büyük bir alanı kaplayan havalimanı binaları akıllı bina olarak tasarlanacak, gün ışığının içeri girmesi sağlanacak ve bu yöntemler ile enerji tasarrufu sağlanacaktır. Proje alanında taksirutlar yer almaktadır. Bunlar gerektiğinde acil pist niteliği taşıyan özelliğe sahip olarak inşa edilecek ve değişik büyüklüklerde olacaktır.

2 Responses to 3.Havalimanı Ne Zaman Bitecek
  1. […] firma ortakları havaalanın etaplar şeklinde bitirmeyi planlamaktadır. 3 etaptan oluşacak olan 3.Havalimanı bitiş tarihi ise 26 Şubat 2018 olarak hesaplanmaktadır. Fakat 3. Havalimanının ilk etabı 2017 yılının […]

  2. […] birçok balçıklı alan bulunuyor ve bu alanların kurutulması ise biraz zaman alıyor. 3. Havalimanı inşaatı hangi aşamada diye insanlar tarafından çok merak […]


[top]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir