3.havalimanı Türkiye genelinde büyük ses uyandıran bir projedir. Havayolu ulaşımına duyulan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Bir metropol şehri olan İstanbul yurt içi ve yurt dışı hava yollarından günde sayısız yolcuya ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle mevcut bulunan Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanları yeterli olmamaktadır. 2012 yılında duyulan ihtiyaç ve taleplerin yeterince karşılanamaması fark edilmesi üzerine, 3.havalimanı projesi ortaya çıkmıştır.

3.Havalimanı Açılış Tarihi

İstanbul’da inşaatına başlanmış olan 3.havalimanı özellikleri ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Projenin inşaatında sayısız sayıda iş makinesi ve uzman çalışmaktadır. 2017 yılında 1. etabın açılışı planlanmaktadır. Tamamen hizmete gireceği tarih tam belirli olmamakla birlikte, 2018 yılında projenin tamamlanması amaçlanmaktadır.

3.Havalimanı Hakkındayeni-havalimani

Atatürk Havalimanı ile açılışı yapılacak olan 3.havalimanı arasındaki mesafe kuş uçuşu 35 km’dir. Bu nedenle 3.havalimanının açılışı sonrasında Atatürk Havalimanı’na ne olacağı merak konusudur. 76 milyon metrekare alana kurulacak olan 3. havalimanı Atatürk Havalimanı ile hizmet verdiğinde, yolcu ve hava yolu şirketlerinde bölünmeye yol açacağı düşünülmektedir. Bu nedenle Atatürk Havalimanı’nın ne yapılacağı şu an için belirsizliğini korumaktadır.

3.Havalimanı Özellikleri

En büyük proje olarak tanımlanan projeler arasında ilk sıralarda yer alan 3. havalimanı toplam 76 milyon metrekare alana kurulmaktadır. 3.havalimanı alanı özel tespitler, ölçümler ve araştırmalar sonucunda karar verilmiştir. Uzaydan görünebilecek olması da dikkat çekici ve üzerindeki ilgileri artıran bir özelliktir. Proje maliyetinin toplam 10.2 milyar avro olması planlanmaktadır. İlk etabın tamamlanması için altı bankadan toplam 4.6 milyar avro kredi çekilmiştir.

Esnek, refah ve sağlam bir dizayn ile planlanan projedeki binalar akıllı bina olarak planlanmaktadır.

3.Havalimanı İnşaatı

3.havalimanı inşaatı 3 etaptan oluşmaktadır. 1 etapta apron, terminal binası, meteoroloji sistemleri, 2 adet bağımsız paralel pist, 1 adet cross pist, 3 adet paralel taksirut, hava trafik gibi alanlar yer alacaktır. 1. Etap açılışı için 29 Ekim 2017 tarihi hedeflenmektedir. 2. ve 3. etap bitim tarihi ise belirli olmamakla birlikte 2018 yılında bitirilmesi beklenmektedir.

3.havalimanı pistleri de iyi planlanmış toplam 6 tane pist bulunmaktadır. Bunlarda 4 tanesi Karadeniz’e paralel 2 tanesi ise Karadeniz’e dik olarak inşa edilecektir. Uçuş yolları şehir üstünden olmayacak şekilde konumlanacaktır. Enerji tasarrufu sağlanması için binalar, gün ışığı alacak şekilde inşa edilmektedir.

3.Havalimanı Ulaşım Olanakları

3.havalimanına karayolları aracılığı ile ulaşım sağlanması içinde yol düzenlemeleri ve bağlantıları üzerinde çalışılmaktadır. Bunun yanı sıra İstanbul’un her yerinden 3.havalimanına toplu taşıma imkanı sunulacaktır. Raylı sistemler ve hızlı tren imkanı ile hızlı ulaşım imkanı da verilecektir. Raylı sistem Taksim’den 3.Havalimanı’na kurulacak ve mesafe 15 dakika sürecektir.

2 Responses to 3.Havalimanı Ne Zaman Açılacak?
  1. […] saat süre ile yapılan çalışmalar sonucunda daha hızlı bir şekilde bitirilmeye çalışılan 3. Havaalanı ne zaman bitecek sorusu ise tam anlamıyla 2028 yılı olarak gösterilmektedir. Fakat bu tarihten daha önce tam […]

  2. İstanbul’a yapılan 3. havalimanı, Türkiye ve dünyada büyük ilgi uyandırdı. Yap-Devret-İşlet modeli ile yapılması planlanan 3. havalimanı inşaatı, 2014 yılında yapımına başlandı. Büyüklüğü ile ilgi uyandıran yeni havalimanı, birçok çevre tarafından da eleştirilere maruz kaldı.
    Halk tarafından yoğun ilgi gören 3. havalimanı, bitiminde toplam 6 pistli ve 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacaktır.


[top]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir