3.Havalimanı Megapol Olma DurumundaDHMİ Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım havacılıkta uçuş, yolcu, yük taşımaları gözlemlenerek oluşturulan ağırlık noktasının Avrupa’dan İstanbul’a geldiğini belirtti. Yıldırım, Türkiye’nin 3.havaalanı projesi ile oyun değiştirici yerine geleceğini söyledi. Yıldırım, dünya haritası üzerinde düğüm noktaları belirleniyor. Uçak yolcu ile yük hareketlerinin ağırlık merkezi belirleniyor. Bu nokta son 20 sene Avrupa üzerinde idi. Asya ile Asya’daki ülkelerin özellikle Çin, Hindistan’ın kalkınması ve dünyaya açılmasıyla birlikte bu ağırlık noktası doğuya doğru ilerledi. Son yapılan analizlerde görüldü ki artık İstanbul’un üzerine gelmektedir. Dünyanın havacılık ağırlık merkezine en yakın bir megapol yani dev şehir olma durumunda dedi. Bu durum Türkiye için çok önemlidir. Ülkemiz için büyük başarı olacaktır.

Pastadan Biz Büyük Pay Alacağız

Değişen dünya havacılık alanında İstanbul’un önemli bir yerde olduğuna işaret eden Yıldırım şunları söyledi. Böyle dev bir havalimanı olmamız halinde bu pastadan ciddi pay alacağımız ortada. Bu nedenle bazı ülkelerde tedirginlik var. Biz hakkımızı almak için elimizden geleni yapacağız. Asya’dan Avrupa’ya gidecek olan ya da Avrupa’dan Asya’ya gidecek olan veya Afrika’dan binip Avrupa’ya gidecek yolcu için en ideal aktarma yeri İstanbul oluyor dedi.

Almanlar Yapamadı Ama Daha Büyüğünü Biz Yapmaktayız

Bu önemli bir projedir. Projenin yalnızca bölgesel değil tüm sivil havacılık dengelerini etkileyeceğini söyleyen Yıldırım, Almanya’nın Berlin’de deklare ettiği havalimanını hala açamadığını söyledi. Açılışın 2012 olacağını belirten Serdar Hüseyin Yıldırım, 3 yıl geçti hala daha açamadılar. Dolayısı ile Almanların ekonomik kuvvetleri ile yapamadıklarını, onlarınkinden daha büyük ve güzelini gerçekleştirmemiz inanılmaz geliyor dedi. Projenin 4 etaplı olacak.  4. Etabın sonunda yolcu kapasitesi 150 milyona ulaşılacağı belirtildi.

DHMİ Afrika’ya Açılacak

Türkiye’nin bir Afrika açılımı olduğunu söyleyen Serdar Hüseyin Yıldırım, DHMİ olarak Afrika’ya açılacaklarını belirtti. Yeni havalimanları için destekte de bulunabileceğini söyledi. Görüşmelere başladıklarını belirten Yıldırım, şu an olabileceğini tahmin ettiğim 4 5 adet ülke mevcut durumda. Biz gitsek ve masaya oturup desek ki sizin havalimanınıza talip olarak geldik,  ülkenin yetkililerinin de bize hayır diyemeyeceklerini tahmin ediyorum dedi.

5 Yeni Havalimanı Daha Olacak

DHMİ Genel Müdürü Yıldırım, 5 tane daha havalimanın inşasına başlanacağını açıkladı. Yıldırım, iki tane yeni yapılmış olan havalimanı açılışlarını gerçekleştireceğiz. Bu havalimanlarının da tamamlanması ve aktif duruma gelmesi ile birlikte havaalanı sayımız 55 olmuş olacak. Bundan sonra 5 tane daha eklenecek. Bunlardan birkaçı belli olmuş durumda. Bir tanesi Rize Artvin Havalimanı’dır.  Karaman’da yeni bir havalimanı olacak. Antalya’nın batısında da yeni bir havalimanı düşünüyoruz. Yakın bir zamanda 60 sayısına geleceğiz. Bundan sonra artık daha yapılır mı Türkiye için artık ihtiyaç kalmıyor. Tek tük istisnai durumlarda olabilir dedi.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir