Son yıllarda İstanbul şehrinde yapılan imar çalışmalarının artış göstermesi bir çok açıdan kolaylık sağlamıştır.

Geçtiğimiz günlerde üçüncü köprünün açılması ve vatandaşların buna büyük ilgi göstermesi, üçüncü havalimanının da ne zaman tamamlanacağı sorusunu ortaya çıkardı. Bu kapsamda çok tartışılan 3.havalimanı adı konusu da netlik kazanmış oldu. Üçüncü havalimanının adının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan adını alacağı söyleniyor ama henüz kesin bir karara varılmış değil. Bir çok farklı anket yapılarak isim konusunda vatandaşın fikri alındı ama yine de etkili bir sonuç ortaya çıkmadı.

3.Havaalanı projesinde tercih edilen isimler, Atatürk, RTE, Osmanlı, Fatih Sultan Mehmet gibi bir çok farklı seçenek söz konusudur.

3.HAVALİMANI İSİM ANKETİ

 • Rte Havalimanı (34%, 1.528 Votes)
 • M. K. Atatürk Havalimanı (35%, 1.564 Votes)
 • Osmanlı Havalimanı (5%, 227 Votes)
 • Vecihi Hürkuş Havalimanı (4%, 192 Votes)
 • Abdulhamid Han Havalimanı (8%, 360 Votes)
 • Fsm Havalimanı (1%, 66 Votes)
 • Oğuz Kağan Havalimanı (2%, 91 Votes)
 • Yeni İstanbul Havalimanı (7%, 297 Votes)
 • Hiçbiri (3%, 143 Votes)

Total Voters: 4.468

Loading ... Loading ...

3.Havalimanı Nerede?

3.Havalimanı Avrupa yakasında, Tayakadın bölgesinin Karadeniz kıyısındadır. Arnavutköy, Çatalca ve Göktürk kavşağında yer almaktadır.

Tartışmalı bir kurulum süreci olan havalimanı, Fransız bir firma ile ortak olarak projelendirildi ve 2018 yılında tamamlanması planlanıyor. Arnavutköy bölgesinin değerini de arttıran üçüncü havalimanı yatırımcıların rotasını bu bölgeye çevirdi.

Bölgenin yüzde sekseni devlete ait arazilerden oluşuyor ve kalan kısım da kamulaştırılmak için hızlı bir şekilde boşaltılıyor.

Atatürk Havalimanına Mesafesi Ne Kadar Olacak?

Atatürk havalimanına 35 km olan mesafe, İstanbul’un uçuş trafiği ve buna bağlı kara trafiğinin yoğunluğunun azalmasını sağlayacak.

15 milyon nüfusu olan İstanbul’un en büyük sorunlarından biri olan trafik, bu sayede daha hafif bir hale gelecek ve insanların merkezden şehir dışındaki mesafelere ulaşmaları da kolaylaşacaktır. Güneş kolektörleri kullanılacak olan ikinci köprünün enerjisi de bu şekilde karşılanacaktır.

2018 yılından önce bitmesi pek muhtemel görünmeyen 3.havaalanı projesi bir çok açıdan beğeni kazanmıştır. Her geçen gün daha hızlanan ve Edirne’deki Selimiye caminin motifinden esinlenerek yapılan dış dokusu, İstanbul’a yeni bir çehre kazandıracaktır.

3.Havalimanı Adı Ne Olacak

12 Responses to 3.Havalimanı İsmi
 1. Atatürk havalimanı olsun

 2. Rte hava limanı olsun adam koskoca hava limanı yaptı bırakında adını koysun

 3. Akasya hava limanı

 4. Rte Havalimani Olsun Daha İyi Reisimizin Adi Yakışır

 5. DUNYANIN EN BUYUK HAVALIMANI ISE, DUNYANIN EN GUCLUNUN ISMI YAKISIR ( OSMANLI )

 6. Osmanlı torunu Tayyip hava limani

 7. Osmanlı torunu Tayyip havalimani


[top]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir