2013 yılında ihalesi yapılan ve 22 milyar Euro gibi rekor bir fiyatla ihalesi sonuçlanan 3. Havalimanı inşaat ise 7 Haziran 2014 yılında temel atma töreni ile başlamış ve 2018 yılında da tamamlanması planlanmıştır. Dünyanın en fazla yolcu taşıma kapasitesine sahip olan Atlanta uluslararası Havaalanının kapasitesi 94 milyon yolcu olurken 3. Havalimanı 150 milyon yolcu taşıma ve transit havayolu olma özelliği ile bu liderliği alacak ve adeta İstanbul dünyanın çekim merkezi haline gelecektir.

3.Havalimanı İnşaat Detayları

Yap – İşlet – devret sistemi ile yapılan ve yapımı yaklaşık olarak 10 milyar Euro tutacak olan 3. Havalimanı etap etap tamamlanacaktır. İlk etabın tamamlanması ve ticari uçuşların başlaması ise 29 Ekim 2017 olarak kararlaştırılmıştır. 3.Havalimanı inşaat etapları ise şu şekilde olmaktadır.

3.Havalimanı İnşaatı Birinci Etabı

 • 3750 X 60 metre ölçülerinde 2 tane bağımsız pist
 • Aynı ölücülerde 1 tane Cross pist
 • 3750 X 45 metre 3 adet paralel taksirut ayrıca yüksek hız ve bağlantı taksirutları
 • Apron, terminal binası, hava trafik kontrol merkezi
 • Haberleşme, meteoroloji sistemleri ile hizmet binaları

3.Havalimanı İnşaatı İkinci Etabı

 • Akpınar yerleşim bölgesinden taraf 1 tane bağımsız pist
 • Aynı bölgeye bir adet paralel taksirut

3.Havalimanı İnşaatı Üçüncü Etabı

 • Tayakadın ve Yeniköy cenahına 1 tane bağımsız pist ve 1 adet paralel taksirut
 • Aynı bölgenin güney tarafına 1 tane Cross Pist ve paralel taksirut

3.Havalimanı İnşaatı Ne Zaman Bitecek

Yüksek teknolojik sistemler ve çevre dostu inşaat şeklinde yapılan 3.Havalimanı inşaatı yapımı tamamlandığında gerek binanın elektrik üretimi gerekse enerji üretimi atıklardan yapılacak ve maliyetler en aza indirgenmiş olacaktır. 3. Havalimanın inşaat bitimi ise 3. Köprü ile aynı tarihlerde yapılacaktır.

2 Responses to 3.Havalimanı İnşaatı Etapları
 1. 3.havalimanı Türkiye genelinde büyük ses uyandıran bir projedir. Havayolu ulaşımına duyulan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Bir metropol şehri olan İstanbul yurt içi ve yurt dışı hava yollarından günde sayısız yolcuya ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle mevcut bulunan Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanları yeterli olmamaktadır. 2012 yılında duyulan ihtiyaç ve taleplerin yeterince karşılanamaması fark edilmesi üzerine, 3.havalimanı projesi ortaya çıkmıştır.

 2. […] 90 milyon kişilik yolcu kapasitesine daha ilk etabının açılması ile sahip olacak 3. Havalimanı kapasitesi diğer etaplarının da açılması ile birlikte bu havalimanından bile 3 kat büyüklükte […]


[top]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir