3.Hava limanı İstanbul’da Sabiha Gökçen Havalimanı ve Atatürk Havalimanından sonra inşa edilecek 3. Havalimanıdır. İstanbul’un yeni havalimanı projesi, İstanbul’un Avrupa yakasına inşa edilmektedir. Birbirinden bağımsız 6 piste sahip olacak havalimanı, Tayakadın ve Akpınar köyleri arasında yapılmaktadır.

7 Haziran 2014’de temeli atılan projenin 2018 yılbaşlarında hizmete açılması planlanmaktadır. Bu havalimanının dünyanın en yüksek yolcu kapasitesiye sahip havalimanı olması planlanmaktadır.  Ana binası ve pistleri büyük oranda bitirilen 3. Havalimanının yapımı sonlara doğru yaklaşmaktadır. AKOM tarafından taşınacak olan Atatürk havalimanı ise yapımdan sonra 3. Havalimanına taşınacaktır.

Büyük Bir Yatırım 3. Havalimanı

3.Havalimanı yatırımı Türkiye’nin son yıllarda yaptığı en büyük yatırımlardan biridir. Yapımı hala devam eden havalimanı, tüm dünya tarafından takip edilen bir proje. Türkiye’nin en büyük havalimanı olacak Havalimanı, Türkiye yolcu kapasitesini büyük bir oranda karşılayacaktır. 3. Havalimanının faaliyet yürütmesi için taşıma sürecini gerçekleştirecek olan Devlet Hava Meydanları İşletmesi çalışmalarına devam etmektedir.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ise Atatürk Havalimanının buraya taşınması amacıyla İstanbul Valiliğiyle birlikte çalışma yürütmektedir. Uçaklar, havayolları işletmeleri ve yolculara hizmet verilen tüm birimlerin taşınacak olması taşınma aşamasınında meşakkatli olacağını göstermektedir.

Yeni havalimanının işletim sürecinde herhangi bir aksilik yaşanmaması için yoğun bir çalışma süreci yaşanmaktadır. Taşınma işlemlerinin ise büyük oranda bir gecede yapılması planlanmaktadır. Taşımayı gerçekleştirecek olan konvoylar, trafiği kapatarak bir gecede taşıma işlemlerini gerçekleştirecek. Görüldüğü üzere gerek 3. Havalimanının yapım aşaması gerek taşınma süreçleri çok yoğun bir iş temposu ve büyük bir yatırım olduğunu göstermektedir. 3. Havalimanı ilk uçuş 29 Ekimde gerçekleşecek. 29 Ekim 2018 yapılması beklenen ilk uçuşsan bir gece önce 28 Ekimde Atatürk Havalimanında son uçuş yapılacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir