İstanbul için 210 milyon dolarlık yatırımla 3. Havalimanı için 300 bin metreküp kapasiteye sahip yakıt çiftliği yapılacak. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün gerçekleştirmesinin planlandığı yakıt çiftliği projesi ile Hidrant Hatları Projesi için başlangıç verildi. Söz konusu proje için Çevre Etki Değerlendirme başvurusu da yapıldı. Bu kapsamda yer alan bilgilere göre projenin 2017-2018 yılları içerisinde Faz 1 çalışmaları ile tamamlanması hedefleniyor. Toplamda 10 yakıt tankı kurulacak ve bu çiftlik için toplamda 17 hektarlık alan kullanılacak. Toplam yatırım miktarı ise 210 milyon lira civarında.

Yüksek Depolama Hacmi

Projede İnşa edilecek olan yakıt çiftliği ve hidrant sistemi, alt yapıyla paralel biçimde devam ettirilecek.  İşlemlerin tamamlanmasını akabinde var olan depolama alanı kapasitesinin toplamda 300 bin metre küp olması bekleniyor. Söz konusu bu sisteminin temel konsepti havaalanına yakıt temin etme, bu temin edilen yakıtı İstanbul yeni havalimanı içinde depolama, ayrıca dağıtma tesisi oluşturmak. Bu dağıtma tesisini de yüksek kapasiteli bir hidrant sistemiyle gerçekleştirmek.  Konseptin artısı, güvenli hidrant dağıtıcıları ile direkt uçaklara yakıt sağlama imkânı vermesi.

Yakıt Tipi Jeta1 Olacak

Proje kapsamında gerçekleşen bu konseptte 3.İstanbul havalimanı için kurulacak ünitede JetA1 tipi yakıt depolanacak. Denizden taşıma ile jeti boru hattı ile iletim yöntemlerinden yararlanılacak. Yer altında bulunan hidrant hatları aracılığıyla yakıt tanklarından alınarak uçaklara işlem yapılacak.

Standartlara Uygun Tasarlanıyor

Söz konusu yeni İstanbul havalimanı projesinde uygulanan bu sistem, uluslararası teşkilatlar tarafından gerçekleştirilen tüm standartlara uygun olarak tasarlanıyor. Mühendislik dizaynında ve inşasında bu durum baz alınarak işlem yapılmakta. Başarılı şekilde devam eden projedeki özel olarak geliştirilen kodlar da uluslararası platformda geçerliliğini koruyor.

 

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir