3-havalimani

Türkiye’nin en önemli projelerinden biri de 3. havalimanı olarak bilinmektedir. 2014 yılının Haziran ayında başlatılan inşaatın ilk etabının 29 Ekim 2017 yılında açılması beklenmektedir.

Atatürk Havalimanı’na Rakip Havalimanı

Projenin 2017 yılına yetiştirilmesi için çalışmalar giderek hızlanmaktadır. Yapılacak olan 3. havalimanı İstanbul’un tüm havalimanı ihtiyaçlarına yetecek büyüklükte planlandığı bilinmektedir. Bu nedenle akıllarda Atatürk Havalimanı’nın kapatılıp kapatılmayacağı soruları dolaşmaktadır.

Yap-işlet-devret mantığı ile inşa edilen 3. havalimanının Atatürk Havalimanı’ndan daha büyük olacağı bilinmektedir. Bütün uçakların 3. havalimanına gitmemesi gibi bir durumda yolcu sayısı bölünecek, havayolu şirketleri bölünecektir. Bu nedenle Atatürk Havalimanı’nın 3. Havalimanı açılışı yapıldıktan sonra kapatılıp kapatılmayacağı büyük bir merak konusudur.

Türk Hava Yolları’nda Büyüme

  1. Havalimanı hizmete açıldıktan sonra uçak şirketlerinde de hareketlenme beklenmektedir. En sık tercih edilen havayolu şirketi Türk Hava Yolları, yeni havalimanı ile birlikte hizmete sunduğu uçak sayısının 450’yi geçeceğini bildirmektedir.

Merakla Beklenen Havalimanı

  1. havalimanı gerek Türkiye gerekse Avrupa ülkelerinde merakla beklenmektedir. 3. havalimanı haberleri, merakları gittikçe artırmaktadır. Yeni havalimanı ile havayolu şirketleri arasındaki rekabette gittikçe büyüyecektir. Uzaydan görünme özelliğine sahip 3. havalimanı kapasitesi 150 milyon yolcuyu bulması beklenmektedir. Bu özelliği ile de dünya genelinde en geniş kapasiteye sahip havalimanı olarak tanımlanması beklenmektedir. Havalimanının ihtiyaçları ve beklentileri tam anlamı ile karşılayıp karşılamayacağı, açılışından sonra belli olacaktır.
  2. Havalimanı Proje Özellikleri

Projede bulunan pistler, büyük uçakların iniş ve kalkışına uygun olarak 3.5 veya 4 km uzunluğunda, Karadeniz’e paralel olarak 4, Karadeniz’e dik uzanan 2 pist olması planlanmaktadır. Böylece yeni havalimanında toplan 6 pist bulunacaktır. Böylece F kodlu büyük yolcu uçakları olan Airbus A380  ve Boeing 747-800 uçak modelleri de iniş yapabilecektir. Proje kapsamında 3. havalimanı alanı içerisinde yer alacak olan taksirutların acil pist niteliği de bulunacaktır. Bunlarla birlikte küçük boyutlu taksirutlar inşa edilecektir.

  1. Havalimanı Konumu

Arnavutköy-Göktürk-Çatalca kavşağında bulunan ve Terkos Gölü’ne yakın bulunan Yeniköy ve Akpınar köyleri arasındaki alan, 3. havalimanı için elverişli görülmüştür. Bu alanın yüzde seksenlik kısmı kamuya aittir. Geriye kalan arazi ve arsalar için de kamulaştırma çalışmaları yapılmaktadır.

  1. Havalimanı Ulaşım Olanakları

İstanbul gibi büyük bir ilde ulaşım sorunu her zaman yaşanmaktadır. 3. havalimanını hizmete girdikten sonra kullanmayı düşünen kişiler için en büyük soru ulaşımın nasıl sağlanacağıdır. 3. havalimanı alanına ulaşım, İstanbul’un her bölgesinden toplu taşıma araçları, kurulacak olan özel raylı sistem ve karayolları aracılığı ile rahatlıkla sağlanacaktır. Raylı sistem Taksim’den 3. havalimanına kadar kurulacaktır. Böylece hızlı trenle rahat, konforlu ve hızlı ulaşım sağlanacak, Taksim’den 3. havalimanı arası 15 dakika sürmesi beklenmektedir. Karayolu ulaşımı ise Kuzey Marmara Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne entegre edilecek yollarla kolay bir şekilde sağlanacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir