3.havalimanın ihale sürecinden yapım sürecine kadar medyada birçok haber ortaya çıktı. Fakat 3.Havalimanı haberleri olumsuz olan söylemler içermesine rağmen hiçbiri kanıtlanamadı ve medya da artık bu tür haberleri yapmaktan vazgeçti. Dünyanın en büyük havaalanlarından biri olacak olan 3. Havaalanı sağlayacağı ekonomik getiri, istihdam ve prestiji artık tartışılmaz bir konu oldu ve tüm kamuoyu tarafından havaalanının önemi anlaşıldı.

3.Havalimanı Kuzey Ormanlarını Yok Ediyor mu?

3.havaalanı haberleri içerisinde ilk olarak kuzey ormanlarının yok edileceği yönünde ve ekolojik dengenin bozulacağı yönünde haberler ortaya atıldı. Fakat uzmanların yaptığı çalışmalar ile bu haberlerin asılsız olduğu ortaya çıktı. 3.Havalimanının yapıldığı bölgenin tamamı kuzey ormanlarını kapsamamaktadır. Bölgenin çoğu kısmı bataklık ve sulak arazidir. Bu durumun kanıtlanmasının ardından ise 3.Havalimanı haberleri asılsız bir noktaya çıkmış ve kamuoyu bilgilendirilmiştir.

Ayrıca 3. Havalimanını yapan firmalar öncelikle bölgenin bitki yoğunluğunu ve buradaki endemik bitkilerin ne olacağı konusunu gündeme getirmiş ve bununla ilgili olarak uzmanlar ile çalışmalar yürütmüştür. Bu çalışmalar sonrasında ise 10 bin adet kardelen bitkisi yoğun bir çalışma bile başka bölgelere taşınmış ve bitkilere zarar verilmemiştir. Bu haberlerden sonra ise 3.Havalimanı haberleri doğru mu sorusu gündeme gelmiş ve kamuoyu araştırma yapılmadan hiçbir habere inanmamıştır.

3.Havalimanı Kuşların Göç Yolu Üzerinde mi?

Havayolu haberleri içerisinden asılsız haber olarak ortaya atılan bir diğer haber ise havalimanının kuş yolu güzergahında olduğu ve bazı kuş türlerinin yok olacağı yönündeydi. Fakat 5 kişilik ekipten oluşan kuş bilimciler radarlar ile aylar süren bir çalışma yapmış ve bu haberlerin de asılsız olduğunu ortaya çıkarmıştır. 3.Havaalanı kuş göç yolunda mı haberleri de bu sayede asılsız haber niteliğine dönmüştür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir