3.Havalimanı gerek maliyeti gerek kapasitesi nedeniyle Türkiye’nin en büyük projelerinden biridir. Projenin sona ermesi durumunda, 150 milyon yolcu kapasitesine sahip dünyanın dn hacimli projelerinden birisi olması düşünülmektedir.

 

Arnavutköy’de bulunan 3. Havalimanının temeli, 7 Haziran 2014’te atılmıştır. 2018 de ise projenin tamamen bitmesi planlanmaktadır.

3.Havalimanı Ne Kazandıracak?

 

İstanbul havalimanı olan 3. Havalimanın yolcu kapasitesinin oldukça yüksek olması beklenmektedir. Ülkemiz jeopolitik konumu itibariyle Doğu ile Batı ülkeleri arasında tampon bir ülke olma işlevine sahiptir. Bundan dolayı dünyanın en büyük havalimanlarından birisi ülkemizde inşa edilmektedir. 3. Havalimanının kapasitesi 2.472.096 metrekaredir. Ayrıca 4 ayrı terminal binası ve 6 pisti bulunmaktadır.

Tüm bölümlerinin hizmete girmesinden sonra dünyanın en büyük havalimanı, 3. Havalimanı olacaktır. Ayrıca Tükiye tarihindeki en Yüksel bedelli yatırımda yine 3. Havalimanıdır. Proje içerisinde; 4 tane apron, 6 adet bağımsız pist, 16 taksi yolu, 1,5 milyon metrekarelik alana sahip 4 adet iç ve dış hatlar terminal binası, 3 tane teknik blok, 8 adet apron gözetleme kulesi, DHMİ hizmet binası alanı ve gereken diğer binalar için yapım aşaması devam etmektedir. Dünyanın en büyük projelerinden olan 3. Havalimanı sona erdiğinde yıllık 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacaktır. Havalimanının 500 uçak kapasitesi ve 165 yolcu biniş köprüsü bulunmaktadır.

2014 yılında temeli atılan ve 2018 yılında bitecek olan proje, Cumhuriyet tarihinin en yüksek maliyetli projesidir. Proje yapımı sona erdiğinde, en zor aşamalardan birisi Atatürk Havalimanının 3. Havalimanına taşınması süreci olacaktır. Atatürk Havalimanının taşınması ise İstanbul Afet Koordinasyon Merkezi tarafından yapılacaktır. Bu süreçte AKOM ile İstanbul Valiliği ortak çalışma ile taşıma işlemini gerçekleştirecektir. Bir gecede Atatürk Havalimanının, 3. Havalimanı alanına taşınması planlanmaktadır. Böylece bu süreçte hiçbir tıkanma yaşanmaması düşünülmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir