Türkiye’nin en büyük yaptığı yatırım ve imza attığı en büyük proje ile tanınan 3.havalimanı, havayollarına yeni bir soluk getireceği düşünülmektedir. 3.havalimanı inşaatı İstanbul’da Avrupa Yakası’nda bulunan Yeniköy ve Akpınar yerleşim yerleri arasında bulunan sahil şeridine inşa edilmektedir.

3.Havalimanı Alan Özellikleri

3.havalimanı alan seçimi yapılmasında uzman bir ekip ile çalışılmıştır. 76 milyar metrekare alana kurulan havalimanı sahası seçiminde birçok araştırma ve incelemeler yapılmıştır. Bölgenin ekolojik dengesi, doğal ve yapay mania durum tespiti, rüzgar verileri göz önüne alınarak seçilmiş, özel bir bölgedir.

İnşaata başlanmadan önce 3.havalimanı alanı, %80’lik kısmı kamuya aittir. Proje inşaatına başlandıktan sonra geri kalan alanlar için de kamulaştırma çalışmaları başlamıştır.

3.Havalimanı Dikkat Çeken Özellikleri

Hizmet vermekte olan 94 milyon yolcu kapasitesine sahip Atlanta Uluslararası Havalimanı, en yüksek kapasiteli havalimanı olarak bilinmektedir. 3. havalimanı yolcu kapasitesi 150 milyon yolcu olarak hedeflenmektedir. Havalimanında toplam 6 pist kurulacaktır. Her saat 3 uçak aynı anda kalkış yapabilecektir. Pist başına 19 uçak düşmektedir. Toplam 6 pistin 4 tanesi Karadeniz’e paralel, 2 tanesi Karadeniz’e dik olarak konumlanacaktır.

3.Havalimanı alanı oldukça büyük olduğundan terminal binası gibi binalarda enerji tasarrufu en önemli konudur. Bu nedenle binalar akıllı bina olarak tasarlanmaktadır. Bunun yanı sıra cam zarf kullanımı ile gün ışığının maksimum düzeyde bina içerisine girişi sağlanacaktır.

Uçuş yolları, sesi en aza indirgeyecek olarak konumlanacak, alana 110 hektarlık endüstri ve ticaret alanı kurulacaktır.

3.Havalimanı Dış Yapısı

3.havalimanı dış cephesi Selimiye Camii’nin İslam ve Osmanlı motiflerinden esinlenerek dekore edilecektir. Yapı, uzaydan görülebilecek olma özelliği ile diğer tüm havalimanlarından ayırt edici bir özelliğe sahiptir.

6 binadan oluşacak olan havalimanında terminal binası, tamir tesisleri, pistler, aktarma istasyonu bunların yanı sıra fuar ve büyük bir alışveriş merkezi alanları da bulunacaktır. Uçuş yolları direk şehrin üzerinden geçişi önceleyecek şekilde konumlanacaktır.

3.Havalimanı Ulaşım Yolları

3.havalimanı ulaşımı karayolu ile Kuzey Marmara Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü aracılığı ile sağlanacaktır. 3.havalimanının yapımı Yavuz Sultan Selim Köprüsü yapımı ile eş zamanlı yürütülmektedir. 2016 yılının Mayıs ayında karayolu entegre çalışmaları başlatılacaktır. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile 3.Havalimanı arasındaki otoyol eş zamanlı hizmete girecektir.

Raylı sistemle de ulaşım sağlanacaktır. Bunun için Taksim’den raylı sistem kurulacak ve hızlı tren teknolojisi kullanılacaktır. Hızlı tren metro hattının yapımına da 2016 yılının ilk yarısında başlanacaktır. Bu raylı sistem 3.havalimanı yolu ile Gayrettepe’yi birbirine bağlayacak yapıya sahip olarak tasarlanmaktadır. Raylı sistem ve karayolu ulaşımlarının yanı sıra toplu taşıma araçları da hizmet verecektir. 3.Havalimanı açılışı ardından İstanbul’un her yerinden havalimanına toplu taşıma imkanı sunulacaktır.

2 Responses to 3.Havalimanı Detaylı Anlatım
  1. […] ve sadece Türkiye için değil dünya için de oldukça farklı ve olumlu sonuçlar getirecek olan 3.havalimanı detaylı anlatım ile tüm inşaat bilgileri, havaalanının yapısı ve ne zaman biteceği gibi konular oldukça […]

  2. […] en büyük havalimanı olacak olan 3.havalimanı detaylı anlatım ile sizi bu konu hakkında bilgilendireceğiz. Havalimanı için 2014 yılının Haziran ayında […]


[top]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir