Türk Hava Yolları Genel Müdürü ve Yönetim kurulu başkanı İstanbul yeni havalimanı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Vekil Temel Kotil, Avrupa’da Türkiye haricinde başka havalimanı yapılan başka yer olmadığını ve bu projenin dahice bir proje olduğunu belirtti.

 Hava Limanı Olmadan Ekonomi Olmaz

Kotil konuşmalarına hava yolculuğu olmadan ekonominin de olmayacağı yönünde devam etti. Dünya üzerinde GSYH’nin yüzde 3,4’ünün havacılık ve buna bağlı turizm olduğunu belirten Kotil söz konusu bu rakamın Türkiye’de yüzde 6 civarında devam ettiğini belirtti. Bu durumun devam eden süreçte 3. Havalimanı   etkisiyle de 7’ye kadar çıkacağını belirtti. İstanbul’un en iyi 5 turizm bölgelerinden biri olduğunu, yılda 12 milyon turistin bölgeye geldiğini sözlerine ekledi günlük olarak İstanbul’a gelenlerin vize almalarına gerek olmadığını, birkaç dolar karşılığında bunu gün boyunca kullanmak için temin edebildiklerini söyledi. Bu durumun da Türk Dışişleri başarısı olduğunu sözlerine ekledi.

İstanbul En Büyük Havayolu Merkezi Olabilir

Kotil, 3.İstanbul havalimanı için büyük bir başarı yaşadıklarını, turist sayısının bu limanla beraber daha da çoğalacağını, 30 milyon civarı kişilik kapasiteye çıkılacağını belirtti. Ayrıca ekonomik açıdan da bu durumun yararlarına gönderme yaptı. Yılda 30 milyar dolar civarı para akışının olması demek olduğunu ekledi.

Yeni Uçak Siparişleri Veriliyor

Yeni uçak siparişleri verildiğini de belirten Kotil, bu siparişlerin değerinin yaklaşık 3 milyar doları bulduğunu ifade etti. Ayrıca yeni uçaklarla beraber Çin, Paris, Afrika, Uzak Doğu bölgelerinde yeni güzergahlar da oluşturulduğunu ve bu bölgelere güvendiklerini ekledi.222 tane yeni uçak geleceğiniz belirten Kotil, ilerleyen dönemlerde ekonomik açıdan ciddi gelişmeler olacağını ekledi. Bu yeni İstanbul havalimanı projesi için çok çalıştıklarını ve başarılı olacaklarını umduğunu sözlerinde vurguladı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir