Türkiye’nin en kapsamlı projelerinden biri olan ve dünyanın en büyük havaalanları arasına girecek olan 3. Havalimanı ne zaman bitecek sorusu insanların en merak ettiği konulardan biri olmaktadır. 770 ha’lık alan üzerine yapılan ve dünyanın en büyük havaalanlarından biri olacak olan 3. Havalimanı ihalesi 2013 yılı ocak ayında başladı ve mayıs ayında tamamlandı. 22 milyar Euro değerinde ihale payı olan ve cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımı olan 3. Havalimanı temel atma töreni ise 14 Haziran 2014 yılında yapıldı. 3. Havalimanı en geç 42 aylık bir zaman diliminde tamamlanarak açılışı yapılacaktır.

3.Havalimanı Ne Zaman Bitecek

3.havalimanı inşaatını yapan firma ortakları havaalanın etaplar şeklinde bitirmeyi planlamaktadır. 3 etaptan oluşacak olan 3.Havalimanı bitiş tarihi ise 26 Şubat 2018 olarak hesaplanmaktadır. Fakat 3. Havalimanının ilk etabı 2017 yılının ikinci yarısında bitirilmiş olacak ve bu etap ile birlikte havaalanı ticari uçuşlar için hizmet verecek bir hale getirilecektir. 2018 yılı sonu itibari ile hizmete girecek olan havalimanın kapsamlı ve eksiksiz olarak bitirilmesi ve tamamen teslimatının yapılması ise 2028 yılında olacaktır.

İstanbul Havalimanı Bitiş Tarihi

3.Havalimanı normalde 2018 yılının ikinci yarısında bitirilecekti fakat çalışmaların hızlanması için gerek işçi sayısının arttırılması gerekse iş gücünün çoğaltılması ile birlikte bu süre 26 Şubat 2018 tarihine çekilmiştir. Bu tarihin amacı ise projenin hayata geçirilmesinde büyük emeği olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın doğum günü olmasıdır. Büyük bir titizlikle ve özveri ile yapılan çalışmalar sonucunda 42 ay gibi kısa bir zamanda bitirilecek olan 3. Havayolu inşaatının bitişi ile hem sağlayacağı ekonomik gelir hem de dünyadaki saygınlık ile ülkemizi bambaşka bir noktaya taşıyacaktır.

One Response to 3.Havalimanı Bitiş Tarihi
  1. Aslında sadece Türkiye’nin değil dünyanın merak ettiği soruların başında gelen 3. Havalimanı ne zaman açılacak sorusu birçok farklılığı da beraberinde getirecektir. Uluslararası Atlanta Havaalanının lider konumunu elinden alacak olan 3. Havaalanı 150 milyonun üstündeki yolcu kapasitesi, günlük 3500 sefer düzenlenmesi ve 350 destinasyona uçuş gerçekleştirmesi ile dünyanın dikkatini çeken mega projelerden olmaktadır. 2013 yılı içerisinde ihalesi biten ve 2014 yılı ile de temelleri atılan 3. Havalimanı ilk etabı 29 Ekim 2017 tarihinde açılacaktır.
    2017 yılının sonlarına doğru faaliyete geçecek olan bu ilk etap hizmet verirken çalışmalar devam edecek ve 3. Havalimanının diğer etapları da tamamlanarak 26 Şubat 2018 yılında tam anlamıyla faaliyete girecektir. Bu tarihler de hem Türk kamuoyunun hem de dünya kamuoyunun 3. Havalimanı ne zaman faaliyete girecek sorusunu karşılamaktadır.


[top]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir