İstanbul’da kurulacak olan 3. Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve Atatürk Havalimanından sonra yapılmakta olan ve İstanbul’u daha da ileri bir seviyeye götürecek olan havalimanıdır. İstanbul’da yapılmakta olan bu yeni havalimanı, Avrupa yakasında inşa süresi devam etmektedir.

 

Havalimanı ile ilgili bilinen ayrıntılardan biri 3. Havalimanının birbirinden bağımsız olacak 6 piste sahip olacaktır. Havalimanının ana binası ve pistleri yüksek ölçüde bitirilmiştir. Bundan dolayı yapımında sonlara doğru yaklaşılmış, birkaç ay içerisinde havalimanı yolcu taşımaya başlayacaktır.

 

2018 yılbaşlarında hizmete açılması beklenen projenin temelleri 7 Haziran 2014’de atılmıştır. İstanbul ve Türkiye’nin en büyük havalimanı olan 3. Havalimanının dünyanın en çok yolcu kapasitesine sahip havalimanı olacağı düşünülmektedir.

Büyük Bir Yatırım Olan 3. Havalimanı

3.Havalimanı projesi Türkiye Cumhuriyeti’nin son dönemlerde yaptığı en büyük yatırımlar arasında yer almaktadır. Yapımı birkaç ay içerisinde son bulacak olan havalimanı, birçok Asya ve Avrupa ülkeleri tarafından takip edilen bir projedir. Türkiye’nin en büyük havalimanı ve dünyanın en büyük havalimanlarından biri olan 3. Havalimanı, Türkiye’ye gelen turist kapasitesini yüksek ölçüde karşılayacaktır.

yeni havalimanı

İstanbul Valiliği ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 3. havalimanının taşınması sürecinde herhangi bir aksaklık yaşanmaması için gereken çalışmaları öncesinden planlamıştır. Bundan dolayı yolcuların mağdur edilmemesi ve kısa bir sürede taşınması amacıyla tüm taşınma işlemleri büyük ölçüde bir gece içerisinde yapılması beklenmektedir. Taşınma esnasında taşıma araçları, İstanbul trafiği kapatacak ve herhangi bir aksilik yaşanmadan bir gecede taşıma işlemlerinin bütünü yapılacaktır. Profesyonel bir şekilde çalışmaları devam eden 3. Havalimanının taşınması içinde yoğun bir program yapılmıştır. 3. Havalimanının açılışından sonra ilk uçak kalkışı 29 Ekimde 2018’de yapılması beklenmektedir. İlk uçuştan bir gece önce ise Atatürk havalimanından son kez uçak kalkışları yapılacaktır.

 

Atatürk Havalimanının 3. Havalimanına taşınması amacıyla Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı İstanbul Valiliğiyle beraber ortak bir şekilde çalışmaktadır. 3.  Havalimanın taşınma süresi kısa sürede tamamlanacak olup, başta uçaklar, yolculara hizmet verilen tüm birimlerin taşınacak olması yoğun bir çalışma temposu sergileneceğini göstermektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir