yeni havalimanı2023 yılına geldiğimiz zaman Türkiye’de 300-400 milyon insanın havayollarını kullanacağı tahmini yapılıyor. Havacılık gittikçe büyüyor, bu yüzden de ulaştırma bakanı hareketi geçmekte.  13 yıl içinde İstanbul’a 60 milyon yolcu kapasitesi olan bir havaalanı daha yapma planı var. Son 7 yılda havacılık sektöründe çok ciddi yol kat ettik.  Zamanında hayvanların otladığı yerlerde şimdi uçuşlar yapılıyor. Aynı zamanda havaalanları yetmediği için yenileri yapılıyor ve olan havaalanlarının kapasitesi de artırılıyor.

“Her İle Bir Havaalanı”

Bu kampanya ile havaalanlarına 5 milyar dolarlık yatırım yapıldı. Ama bilet fiyatları yüksek olunca şirketler müşteri bulamadı ve havaalanları boş kaldı. Ulaştırma Bakanı 2003 yılında başlattığı sektördeki serbestleşme ile bilet fiyatları düştü çünkü havadaki rekabet arttı.

Kriz Büyümeye Engel Olamadı

2002 yılında 2 merkezden 25 noktaya yapılan yurt içi seferler, şimdilerde 5 havayolu işletmesi ile 7 merkezden 45 noktaya yapılıyor. Dış hat uçuş noktamız 78 iken 130 oldu. 7 yıllık süre içinde 8 milyon vatandaş ilk kez uçakla yolculuk gerçekleştirdi. 2009 yılında yaşanan ekonomik kriz dünyada havayolu şirketlerini küçültürken, Türkiye’dekiler büyümeye devam etti. 2009 yılı şirketlerdeki uçak sayısının artmasına da neden oldu. Türk şirketlerimizin uçak sayısı 270 iken 299 oldu.

Havaalanlarına Yenisi Eklenecek

Tüm bu gelişmeleri dikkate alan Ulaştırma Bakanlığı havacılık sektöründeki gelişmelerin süreceği tahmini ile önümüzdeki yıllar için hazırlığa başladı. 2023’te havayollarını kullanan insan sayısının 380 milyonu geçeceği bekleniyor. Bunun için yeni havaalanlarına ihtiyaç olacak. Ulaştırma Bakanlığı, yolcusu az olan bölgelere öz kaynak kullanarak havaalanı yapma kararı aldı.

Geçmişte İçerisinde Hayvanların Otladığı Kapalı Havaalanları Vardı.

Kapalı havaalanı nedir diye sorabilirsiniz. Zamanında havaalanı yapmak için küçük bir temel atılmış, ama devamı getirilmemiş, yani boş bir alan olarak kalmış. Bunlar Ulaştırma Bakanlığı’nın inisiyatifinin dışında tamamen yerel yönetimler tarafından başlatılan ama devamı gelmeyen havaalanları projeleridir. Boş kalan projeleri tamamlamak için belli bir program dâhilinde çalışmalar yapılıyor. Örneği ise Hatay Havaalanı’dır.

Uçağa Göre Değil Piste Göre Uçak

Uçağa göre mi havaalanı yoksa havaalanına göre mi uçak olmalı? Bunu iyi belirlemek gereklidir. Dünyada, piste göre uçak tipinin seçilmesidir. Ülkemizdeki anlayış elimizdeki uçak tiplerine göre pist yapmak şeklindeydi. O anlayış artık yok, elimizdeki pistlere hangi tip uçaklar uygunsa, bu uçakların temini daha ön plana geldi.

İstanbul’a 60 Milyon Yolcu Kapasiteli Havaalanı

Türkiye’de havacılık sektörü hızlı büyüdü.  5-6 yıl öncesiyle bu zaman arasında çok fark var. 10’uncu Ulaştırma Şurası’nda belirlenen 2023 havacılık sektöründeki hedefleri arasında havaalanı sayısını 55’e yükseltmek, Türkiye’de Marmara Bölgesi yani İstanbul’a 60 milyon yolcu kapasitesine sahip bir havaalanı yapmak, 30 milyon kapasiteli iki havaalanı yapmak, 15 milyon yolcu kapasiteli 3 havaalanı yapmak var.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir